Археолози откриха бронзов кинжал със сребърни нитове по време на подводни разкопки край бреговете на град Кумлуджа в турската провинция Анталия. По предварителни оценки камата е на около 3600 години и датира от минойската цивилизация.
Артефактът е бил на потънал древен кораб, който лежи на морското дъно на дълбочина 50 метра. Не се повдига на повърхността, за да не се повреди. Корабът се е насочил към Крит, когато се е случило бедствие. На борда имаше медни слитъци, за които се смята, че идват от кариери в планинската верига Троодос.
„Мистерия на 3600 години излезе наяве от дълбините на Средиземно море. Тези отломки могат да се превърнат в едно от най-важните открития не само в Турция, но и в света на подводната археология“, каза турският министър на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой.
Той добави още, че археологическата работа на мястото на корабокрушението ще продължи поне още 5 години.
Минойската цивилизация е една от най-старите в историята. Тя съществува на Крит и съседните острови в Егейско море от 2700 до 1400 г. пр.н.е. и се смята за една от първите високоразвити цивилизации в Европа. Известна е с постиженията си в архитектурата, изкуството и търговията. Минойците още в онези дни знаеха как да строят сложни дворци, които бяха цели икономически и политически комплекси в техните големи градове.