Красотата и здравето на вашите нокти могат лесно да бъдат съсипани от на пръв поглед безобидни ежедневни действия, на които дори не обръщате внимание. В материала разглеждаме най-лошите навици, от които трябва да се отървете. Красивите и здрави нокти подобряват всяка красота, затова е изключително важно да се грижите редовно за тях. Понякога обаче целият ефект от разкрасителните процедури се обезсилва от ежедневните навици, които развалят качеството и вида на ноктите.
Почистване без ръкавици
Контактът с агресивни химикали не само води до премахване на декоративното покритие (гел лак) от нокътните плочи, но и го прави много сухо. В резултат на това ноктите стават чупливи и се лющят. Не забравяйте да носите ръкавици, преди да почистите дома си и да миете чинии. Използвайте овлажняващи кремове и козметични масла за нокти и кожички след контакт с вода.
Направи си сам или непрофесионален маникюр
Пиленето на ноктите сами с пила е добре, но определено не трябва да натискате и подрязвате кожичките си по същия начин. Факт е, че под кутикулата има зона на растеж на нокътя и ако инструментът е поставен неправилно, съществува голям риск от увреждане. В този случай е възможно разцепване на нокътната плочка и вълнообразен растеж.
Обработката или изрязването на кожата, което включва риск от непланирано нараняване, трябва да се извършва със стерилни инструменти, които са преминали през всички необходими етапи на обработка. Покриването на ноктите представлява най-голямата заплаха и риск от промяна на качеството на нокътната плочка. На първо място, това са химически и термични изгаряния поради неправилна употреба или лошо качество на основния слой.
Такива промени са придружени от редица характерни симптоми: отделяне на ноктите от нокътното легло, обезцветяване (пожълтяване), удебеляване на нокътното легло, поднокътни кръвоизливи – кръвоизливи, които приличат на трески.
Всеки маникюрист препоръчва да сменяте покритието на ръцете си веднъж на всеки 2-3 седмици. В противен случай ноктите могат да започнат да се счупват поради изместване на центъра на тежестта. И при обелване на гел лак лесно се развива бактериална инфекция.
На крака периодът не трябва да надвишава 4-5 седмици. Ноктите, покрити с гел лак, не се огъват и, докато растат, започват да се опират в носа на обувката и се притискат от чорапи, което често причинява онихолиза – отделяне на нокътната плочка от нокътното легло.
Ако не е възможно да посетите специалист навреме, трябва да отрежете дължината с пила.
Саморазкъсване/отстраняване на покритие
При някои това занимание се случва, докато гледат интересен филм, при други причината може да е забележка на работа. Но резултатът е един и същ: покритието се откъсва, а заедно с това се уврежда и горният слой на ноктите, който ще отнеме 4-6 месеца, за да израсне отново.
Късо/заоблено подрязване на ноктите на краката
Дългите са лоши. Късите са лоши. „Как трябва тогава?“ – питате вие. По-добре е ръбът на нокътя да не излиза върху кожната гънка и ноктите да са изрязани в права линия. Подстригването му на кръгло или късо е често срещана причина за врастнали нокти, освен това не е много красиво и освен това доста болезнено.
Малки чорапи и обувки
От ранна детска възраст, поради липса на информация за правилния избор на обувки, се формира навикът за „стегнати крака“. Размерът на обувките е избран с един или дори два размера по-малък. Неправилно подбраните обувки могат да развалят не само ноктите ви, но и да деформират крака ви. И всеки специалист работи всеки ден с възражението на клиента „удобно й е!“
За да предотвратите възникването на проблеми, трябва да разчитате не на размера на производителя, а на дължината на крака в сантиметри. Основното правило: дължината на крака е равна на дължината на стелката.