През зимата малко семейства в България сядат на масата без праз. А по селата пазят праз за цялата зима, въпреки, че в наши дни целогодишно в големите вериги продават от този зеленчук. Той се консумира суров, на яхнии, супи, баници.
Още дедите ни са познавали полезните свойства и уникален вкус на праза. Отглеждали са го в древен Египет, а древните гърци умело са го ползвали за лечение. В древен Рим празът е бил познат като храна на богатите. Император Нерон е поглъщал огромни количества праз преди да дълги речи. Днес зеленчукът присъства в състава ба много от традиционни ястия на различни народи.
80% от праза е вода
Празът съдържа много малко калории – от 30 до 60 kcal – според условията на отглеждане. В 100 грама продукт има 1,5 гр протеини, 0,3 гр мазнини, 14 гр въглехидрати, 1,8 гр диетични фибри.
Защо е полезен?
Празът има способността да намалява холестерола и да нормализира захарта заради диетичните разтворими фибри. Така се предпазва организма от появата на сърдечно-съдови заболявания.
Празът има способността да намали риска от появата на рак.
Кой не трябва да приема праз?
- Хората със стомашно-чревни проблеми заради фруктаните, които са сложни въглехидрати и са трудни за храносмилане. Не действат добре на чувствителен стомах. Ако имате язва, гастрит или киселини, трябва да внимавате.
- Децата под 3-годишна възраст трябва да ядат праз само след термична обработка, за да не се раздразни стомаха.
- Чувствителните към сяра хора също трябва да избягват праз.
Как се обработва, за да е полезен?
Трябва да го варите под 10 минути, най-добре около 5. Не го пържете. Не използвайте лигави листа.