Кожата се покрива с червена кора, появява се обрив, а от очите и устата тече жълта слуз – ужасна реакция на тялото само към една доза от популярното лекарство.
Инструкциите за всяко лекарство съдържат списък със странични ефекти, но кой го чете? Особено когато приемате антипиретици, които са в комплекта за първа помощ на всеки.
Междувременно „безвредният“ парацетамол повишава кръвното налягане и увеличава риска от инсулт с 20%.
Но също така трябва да сте много внимателни с антипиретиците на базата на ибупрофен. Ужасен случай е описан в списанието Clinical Case Reports.
45-годишна иракчанка е постъпила в спешното отделение. Лицето й внезапно се поду, а от червените й очи и подутата уста изтича жълта слуз. Тялото беше покрито с лилав обрив и мехури, които силно сърбяха.
Жената е била в съзнание, кръвното и пулсът й са били малко над нормата. В същото време температурата на пациента е висока – 38,4 °C.
Оказа се, че само преди четири часа тя е пила ибупрофен, защото е почувствала признаци на настинка. Инструкциите казват: трябва да приемате ибупрофен 200 mg 3-4 пъти на ден, а максималната единична доза е 400 mg.
Жената изпива 800 mg наведнъж и това причинява синдром на Стивънс-Джонсън (SJS).
Това е тежко и животозастрашаващо заболяване на кожата и лигавиците, когато епидермисът започва да се отделя и да загива. В допълнение, пациентът може да има дълбоки лезии в лигавиците на ларинкса, трахеята, бронхите, стомашно-чревния тракт, пикочния мехур или уретрата. 5,0–7,5% от случаите на синдрома са фатални.
Спусъкът за синдрома при деца може да бъде вирусни, бактериални и гъбични инфекции.
При възрастни пациенти, според някои данни, повече от 50% от случаите са свързани с лекарства. Списъкът с лекарства, които могат да причинят SJS, включва антибактериални, антиконвулсивни и противовъзпалителни лекарства: парацетамол, ибупрофен, индометацин и ацетилсалицилова киселина.
„Направихме кожна биопсия на пациента за допълнително изследване и лечение. В резултат на това се установява пълноплътна некроза и разцепване на епидермиса в областта на дермоепидермалната връзка, което отговаря на диагнозата“, казват лекарите, лекували жената.
Пациентът е лекуван в интензивно отделение в продължение на седем дни. Устната й кухина е силно засегната. За да избегне дехидратация, на жената е давана вода през сонда.
Седмица по-късно състоянието на пациента се подобрява значително. Обривът по кожата и лигавиците практически изчезна. Въпреки това, малки язви по бузите все още напомнят за болестта. Жената е изписана за редовно проследяване при дерматолог, офталмолог и терапевт.
„Въпреки рядкостта си, този случай подчертава колко е важно да бъдем бдителни и да сме наясно с потенциалните рискове от често използваните лекарства“, заключават лекарите. —
Навременното разпознаване на симптомите и незабавната медицинска намеса са от решаващо значение за изхода на заболяването. Доставчиците на здравни услуги трябва да бъдат внимателни, когато предписват ибупрофен, особено на пациенти с анамнеза за нежелани лекарствени реакции.