Някои обикновени прибори за хранене могат да бъдат опасни за бебетата по време на отбиване. Посочени са елементи, които трябва да се избягват, за да не се навреди на здравето и развитието на детето.
Материал за прибори за хранене
Най-добре е да изберете силикон за хранителни цели, найлон, неръждаема стомана (след 12 месеца). Важно е обаче да проверите за сертификати: без BPA, одобрен от FDA, сертифициран от LFGB. В идеалния случай лъжицата трябва да е едно цяло (без подвижни части), за да се избегне натрупването на бактерии.
На 6-7 месеца, когато започва допълнителното хранене, си струва да изберете мека силиконова лъжичка с малка купичка на дълга дръжка. Няма да дразни венците и устната лигавица. Позволява ви внимателно да давате малки количества храна.
Не е подходящо за самостоятелна употреба – само за хранене от възрастни. Вилиците не се препоръчват на тази възраст – има висок риск от нараняване.
На 8-10 месеца детето може да започне да се храни самостоятелно с лъжица. Струва си да изберете тренировъчна лъжица с ограничител, така че детето да не я пъха твърде дълбоко в устата.
Силиконова вилица с тъпи зъбци е подходяща и за меки храни (банан, авокадо, варени моркови).
Метална бебешка лъжичка със заоблени ръбове може да се дава на 11-12 месеца и по-големи. Важно е да се знае, че металът може да бъде студен и тежък. При активно поведение – риск от нараняване (важно е да има надзор от възрастен).
Мийте лъжиците и вилиците отделно от съдовете за възрастни, особено след протеинови храни.
Какви устройства да избягвате
Педиатърът съветва да не се дава на детето:
играчки – детето не ги приема насериозно
лъжици с дълбока купа – бебето не знае как правилно да дозира продукта и може да се задави
евтина пластмаса – с течение на времето се появяват пукнатини, които натрупват микроби
гъвкави „лепкави“ лъжици – ако са твърде меки – е трудно да се хване храната и се нарушава формирането на правилното движение на загребване
Според лекарите, доминантната ръка на повечето деца до 1-1,5 годишна възраст все още не е определена. Следователно, не бива да разчитате само на „дясната“ или „лявата“ лъжичка до 2-3-годишна възраст.
Анатомично извитите лъжички, които насочват движението към устата, може да са по-удобни за деца, които работят с една ръка. Например, лъжици с леко извита дръжка – те често са позиционирани като „подходящи както за десничари, така и за левичари“.