Много е трудно да си представим съвременния свят без огледала. Те се използват в научни инструменти, телескопи, лазери, камери, лещи, в автомобилната индустрия и, разбира се, в ежедневието. Но в старите времена огледалата бяха толкова ценени, че се смятаха за източник на гордост; те бяха ценени и се предаваха по наследство.
Огледалата магически трансформират интериора. Основното нещо е да знаете къде ще бъдат на мястото си.
Като начало си струва да запомните основните правила:
за да избегнете ефекта на огледален лабиринт, трябва да знаете кога да спрете да използвате отразяващи повърхности в стаята;
за визуално разширяване на пространството, трябва да изберете дълги огледала;
за да „повдигнете“ тавана, трябва да дадете предпочитание на високи огледала;
за да не нарушите хармонията, трябва да оформите огледалото в същия стил като другите интериорни елементи;
за една стая са по-подходящи огледала с еднакви размери и форми;
Огледалата с неправилна форма не изискват рамки.
За тъмен коридор е подходящо светещо огледало в цял ръст, подово огледало или висок шкаф с огледална врата. Това ще създаде допълнителен източник на светлина в тъмна стая.
За хола можете да изберете декоративни панели, огледална стена или таван и мебели с отразяваща повърхност. Целта на огледалата тук е да подчертаят стила на стаята, да поставят акценти и да направят стаята по-лека и просторна.
За спалнята могат да бъдат подходящи както класически варианти – огледало в гардероб или тоалетка – така и оригинални – нощни шкафчета с отразяващи повърхности, табла, украсена с огледало. Струва си да запомните особено чувството за пропорция с огледалата в спалнята.
За вашата детска стая можете да изберете малки огледала със забавни форми или огледала с цветни рамки. Безопасността в детската стая е от първостепенно значение, така че без подови огледала.
Традиционен вариант за банята е огледалото над мивката. Експертите съветват да го украсите с лампи. Огледалната мозайка изглежда впечатляващо в банята, но според експерти това е непрактичен вариант.