Филмът „Ловци на духове“ се превърна в главния летен хит на 1984 г., събирайки невероятен боксофис за онези времена.
Сценарият за филма е написан от Дан Айкройд и Харолд Рамис, които в крайна сметка изиграха главните роли на Рей и Егон.
Между другото, идеята за ловци на духове датира от средата на 70-те години. По това време Дан Айкройд написа сценарий за някои бойци срещу злите духове. Вярно е, че сценарият му е проектиран в доста суров и сериозен стил и действието на предложения филм трябваше да се проведе в бъдещето и дори на различни планети. Но всяко студио отказа да заснеме сценария на Дан, така че той беше отложен.
Но когато режисьорът Иван Райтман покани Ейкройд във филма си „Пътеводител на галактиката“, Дан реши да му покаже своя ръкопис. Райтман намира идеята за много интересна, но се съгласява с филмовата адаптация, ако сценарият бъде преработен. Филмът трябваше да бъде преместен в нашето време и направен в комедиен дух с елементи на научна фантастика. Основното, което трябваше да остане, беше екипът от борци срещу злите духове и всъщност самите зли духове.
Харолд Рамис е нает да помогне на Дан да преработи сценария. И заедно те напълно преработиха сценария, който в крайна сметка беше заснет. И сценаристите дори изиграха главните роли.
Трудно е да си представим някой друг освен Бил Мъри да играе ролята на д-р Питър Ванкман и той не получи ролята веднага. Първоначално Дан Айкройд искаше да избере за ролята на Питър своя приятел Джон Белуши (по-големият брат на Джеймс Белуши), с когото играха заедно във филма „The Blues Brothers“. Но през 1982 г. Белуши почина, така че трябваше да изберат друг актьор за тази роля.
Тази роля беше предложена на актьори като Чеви Чейс, Стив Гутенберг и дори Майкъл Кийтън, но никой от тях не се съгласи. И едва след това ролята беше предложена на Бил Мъри.
Ролята на Луис Тъли първоначално е написана за Джон Кенди, но той я отказва. Тогава ролята е предложена на Рик Моранис, който поема ролята.
Но Сигорни Уивър първоначално искаше да получи ролята на Дана, защото искаше да участва в комедия, за да покаже, че е многостранна актриса. Ето защо, когато дойде на прослушването, тя веднага започна да се държи като куче, да тича на четири крака и да ръмжи на режисьора. Том хареса тактиката на актрисата и я взе за тази роля.
The Marshmallow Man всъщност беше каскадьор, облечен в огнеупорен костюм. Но пяната за бръснене беше използвана като маршмелоу, които бяха разпръснати из цялата област. Именно в това бяха намазани героите на филма.
Що се отнася до пяната за бръснене, според първоначалния план 35 кг фалшив маршмелоу трябваше да бъде изсипан върху актьора Уилям Атертън, който играеше зловредния чиновник. Но той отказа такова тегло, въпреки факта, че го увериха, че пяната за бръснене е много лека.
И за да му докажат, че всичко ще бъде наред, същите тези 35 кг пяна бяха изсипани върху каскадьорът, който едва не се блъсна в земята от такова количество излята пяна. Тогава създателите на филма решиха да намалят количеството фалшив маршмелоу.
Първоначално колата на ловците е трябвало да бъде черна. Но след това режисьорите решават да я пребоядисат в бяло, осъзнавайки, че основните сцени ще бъдат заснети на тъмно.
Филмът „Ловци на духове“ се оказа толкова успешен, че за кратък период от време върна бюджета на филма и направи голяма печалба. С бюджет от 30 милиона долара (доста голям бюджет по онова време), филмът спечели 282 милиона долара, без да се броят приходите от продажби на свързани продукти, видеокасети и др.
В продължение на 6 години филмът заема първо място в списъка на най-касовите комедии, докато не излезе филмът „Сам вкъщи“.
5 години по-късно излиза продължение на филма със същия актьорски състав. Филмът беше по-малко успешен, но все пак събра впечатляващ боксофис. С бюджет от 37 милиона долара, филмът спечели 215 милиона долара.
В началото на 90-те дори беше планирано да се направи трета част от филма, но поради големия скандал между Бил Мъри и Харолд Рамис, тази идея трябваше да бъде забравена, тъй като Мъри категорично отказа да играе където и да е с Рамис.
Едва през 2021 г. оригиналният екип се събра отново в Ghostbusters: Descendants. Вярно, по това време Харолд Рамис вече не беше жив, така че той беше „ревитализиран“ за филма с помощта на компютърна технология.
Бил Мъри доста често се отклонява от сценария, така че много от диалозите във филма са негови импровизации.
Четвъртият ловец, Уинстън, трябваше да се появи във филма много по-рано и трябваше да има доста значима роля, тъй като този герой е написан специално за Еди Мърфи. Но той отказа ролята след дълго обсъждане, така че сценарият трябваше да бъде пренаписан отново и Уинстън беше превърнат в по-малко значим герой, който се появява много по-късно от планираното.
Слузта стана нещо като препратка към Джон Белуши, който първоначално трябваше да играе Питър. Самата сцена на слуз, която яде храна, е нещо като препратка към филма „Менажерия“, където играе Белуши.
Във филма „Каспър“ (1995) ловецът на духове Рей Станц, изигран от същия Дан Айкройд, се появява в един епизод.