Микровълнова печка – мистериозен помощник в кухнята? Разкриваме истината за „страшните вълни“, които всъщност са същите като тези в нашите телефони и телевизори.
Как микровълновата печка загрява храна?
Така че, в микровълновата фурна наистина няма дървена или газова горелка. И така, как затопля храната ни? Отговорът е прост – електромагнитни вълни . Без същите тези електромагнитни вълни, нашите обичайни мобилни телефони, радио и телевизия биха били невъзможни. Микровълновата фурна генерира електромагнитна енергия, която прониква в храната и кара молекулите ѝ да се движат с невероятни скорости.
Под въздействието на електромагнитните вълни, молекулите на водата, мазнините и захарите във вашето ястие буквално „полудяват“. Те започват да вибрират интензивно, да се сблъскват с луда скорост, да се трият, да се блъскат… и именно този интензивен молекулярен сблъсък“ води до отделяне на топлина.
Ето защо храните с високо съдържание на вода, като супи или мляко, се затоплят много бързо в микровълновата фурна . Между другото, относно млякото – бъдете внимателни, защото именно водните молекули го правят толкова чувствително към микровълните и то може мигновено да „избяга“ от чашата, оставяйки ви не само със загубена закуска, но и с необходимостта да миете вътрешността на „адската машина“.
Но помислете: ако спим спокойно до смартфоните си, гледаме телевизия с часове, наистина ли е логично да се страхуваме от микровълновата? В края на краищата, принципът на действие на всички тези устройства е подобен – използването на електромагнитни вълни.
Губят ли се витамини при нагряване?
Що се отнася до качеството на храната, то изобщо не страда под въздействието на микровълните . Загубата на витамини се случва в същата степен, както при други методи на термична обработка – варене, пържене, печене. И тези загуби не са толкова катастрофални, колкото поддръжниците на „здравословното хранене“ са склонни да драматизират.
Всъщност, в много случаи микровълновата фурна дори улеснява работата на стомашно-чревния ни тракт, точно както варенето или пърженето. Термичната обработка прави храната по-мека и по-лесна за смилане. И накрая, подобно на традиционните методи за готвене, микровълновите печки правят храната по-вкусна. Струва ли си тогава да се откажем от това безспорно предимство на цивилизацията?
Разбира се, има определени правила за използване на микровълнова фурна, които трябва да се спазват: не използвайте метални прибори, не затопляйте херметически затворени съдове, разбърквайте храната, за да осигурите равномерно затопляне. Но тези предпазни мерки се отнасят до безопасността при използване на уреда, а не до качеството на приготвената храна.