Физическите упражнения са от решаващо значение за поддържане на здравето. Изследователят каза, че хората, които живеят най-дълго, са по-склонни да се занимават с градинарство. Това е свързано с намален стрес и повишено движение.
Ползите за здравето от градинарството
Дан Бютнер е опитен изследовател на редките „сини зони“ в света, където жителите са 10 пъти по-склонни да доживеят до 100 години. Той твърди, че хората, които живеят най-дълго, са по-склонни да се занимават с градинарство, свързвайки го с намален стрес и повече движение.
„След 20 години изучаване на хората, които живеят най-дълго в света, мога да ви кажа без съмнение, че най-добрата физическа активност е градинарството. Тъй като това е обхват на движение, нивата на стрес са по-ниски, чувствате по-добро настроение. И тъй като сте засадили тези зеленчуци и искате да ги видите да растат, това ви дава стимул да го правите всеки ден, поливайте, плевете или събирайте реколтата всеки ден“, добави експертът.
Физиотерапевтът Киърън Шеридан разкри, че градинарството може да изгори изненадващо много калории. Можете да изгорите около 300 калории само за 45 минути градинарство.
Засаждането на саксия с растения за един час също може да изгори 200-300 калории. Той е насочен към много мускулни групи и чрез физически дейности като засаждане, поливане, дори копаене и повдигане на торби с тор.
Киърън обясни, че градинарството е насочено към множество мускулни групи, включително задните части, стомаха, гърба, краката и ръцете.
Важно е първо да се разтегнете, за да изградите сила преди работа в градината и също така да избегнете спазми и пренапрежение.
Здраве на мозъка и превенция на остеопороза
Редовното градинарство има много ползи за здравето на мозъка. По-специално, той е отличен терапевтичен агент за хора с деменция.
Остеопорозата е състояние, при което костите на човек стават слаби, губят маса и сила, което ги прави по-вероятно да се счупят. Прекарването на време в градината може да намали риска от развитие на това състояние.