Содата бикарбонат често се използва за облекчаване на симптомите на киселини, но този метод може да има нежелани последици за организма. Редовната употреба на този продукт може да наруши киселинно-алкалния баланс и да причини други здравословни проблеми.
Защо содата е вредна?
Гастроентерологът Дария Крещенко каза, че хората често пият газирани напитки, когато имат киселини. Натриевият бикарбонат временно намалява киселинността в стомаха и настъпва облекчение. Но това не е лечение, а маскиране на симптомите.
„Киселинен ребаунд – след действието на содата, стомахът реагира с рефлекторно увеличение на секрецията на солна киселина в стомаха. Киселините се завръщат с нова сила, рефлуксът се задълбочава, а симптомите се усилват“, обясни лекарят.
В резултат на това се появяват хронично дразнене на лигавицата, ерозия, рефлуксен езофагит, хранопровод на Барет, риск от кървене и стеноза.
Освен това, електролитният дисбаланс може да бъде нарушен, тъй като содата насърчава задържането на натрий, което може да причини отоци, хипертония и декомпенсация на сърдечна недостатъчност.
Важно е да се разбере, че содата не е включена в европейските препоръки (ESNM, EHMSG, Maastricht VI) като лечение за киселини или гастроезофагеална рефлуксна болест.
Безопасни начини да се отървете от киселини
Промени в начина на живот:
избягвайте преяждането
ограничете мазни, пържени храни, газирани напитки, алкохол и кафе
не си лягайте и не спортувайте 1,5 часа след хранене
Въпреки че е изкушаващо да повдигнете краката си след хранене, лежането може да влоши киселините. Дайте на тялото си три часа, за да смели храната ви преди лягане.
Стресът може да повиши нивата на стомашната киселина и да причини киселини. Опитайте техники за релаксация като медитация или йога.
Парче дъвка без захар помага на устата ви да произвежда слюнка, която неутрализира стомашната киселина и подпомага храносмилането.