Какви изрази показват несигурността на човек?
Искате ли да изглеждате като силен и волеви човек в очите на другите?
Тогава изхвърлете тези изрази от речника си!
„Ще дам всичко от себе си“
Мотивирайте се за смели постижения, поставяйте си нестандартни цели. Просто по-рядко позволявайте на другите да се намесват в плановете ви! Те нямат нужда от тази демонстрация, дори и в такава несигурна форма.
Когато кажете „Ще опитам“ на глас, изглежда, че се опитвате да убедите себе си. Във всеки случай на непознати определено ще изглеждате като човек, който се съмнява в способностите си.
Искате ли да спечелите уважение? Докажете, че сте способни на повече? Затова кажете: „Няма да си почина, докато не постигна целта си!“ Тогава определено ще се считате за уверен човек.
— Опитите ми едва ли ще успеят.
Измъчват ли ви съмнения? Тогава не си хаби думите. Не давайте напразни обещания. По-добре е изобщо да не се заемате с работа, отколкото да се оттеглите в най-решаващия момент и да разочаровате човек.
Смятате ли, че определено действие е твърде трудно за вас? След това не давайте неясни отговори на събеседника си, за да не се оттеглите по-късно. Забравете завинаги значението на тези думи: „Ще опитам, но не очаквайте успех от мен“. Не се страхувайте да кажете не. По-добре е твърдо да откажете, отколкото да разстроите някого с неуспеха си.
„Не мога да обещая 100%“
Вашият свещен дълг е да отговаряте за всяка дума, която казвате. Разбийте се на парчета, но изпълнете обещанието си на всяка цена! Не си ли точен и прилежен? Така че дръжте устата си зад зъбите, дори и да ви помолят нещо жално. Ти и само ти ще носиш отговорност занапред!
Вие сте бавен човек по природа? Спасете приятелите и познатите си от несигурност, не ги карайте да чакат дълго. Глупаво е да предприемете сложно действие и да го изоставите наполовина. Вие ще изразходвате собствената си енергия и време, но човекът все още няма да бъде доволен от крайния резултат. Той ще разчита на вас, а вие безсрамно ще го разочаровате.
„мисля“
Когато изглежда, че трябва да се кръстите! Затънали ли сте в подозрения и съмнения? Запазете ги за себе си, не споделяйте подобни мисли с другите. Те не носят никакво семантично натоварване.
Както показва практиката, несигурните хора се съмняват в околните. Вие ли сте един от тези хора? Знайте, че вашите неясни изказвания няма да се харесат на събеседниците ви. Ще си помислят, че им нямате доверие, че ги подозирате в нещо ужасно.
Сложните структури в речта често се оказват безполезни. Особено ако в тях има известна сянка на несигурност. Такива фрази усложняват отношенията между събеседниците.
Не искате да се карате с приятелите си на пух и прах? Тогава не ги измъчвайте с безкрайните си подозрения и съмнения. Казвайте по-често: „Знам със сигурност“, „Не се съмнявам“.
„Това не е осъществимо“
Струва ли ви се изчерпателно това обяснение? Опитайте се да прибегнете до по-мощни аргументи, за да убедите своя колега, че сте прави. Не забравяйте: повечето хора смятат, че всичко е възможно. Основното е да имате желание да сбъднете това, което искате.
Ако кажете нещо подобно на някой с противоположно мнение, той ще ви сметне за несигурен. Това няма да ви добави точки. И никой няма да бъде проникнат от искрено уважение към вас. Както знаете, желаещият търси възможности, нежелаещият измисля извинения.
„може би“
Тази дума често служи като свързваща фраза. Използвайте го внимателно по време на разговор.
Не принуждавайте партньора си да поставя под въпрос нещата и явленията, които сте изброили по време на диалога. Това не означава, че трябва да се позовавате на точни изчисления и научни доказателства.
Просто се отървете от злополучната дума „може би“ за известно време и всичко ще си дойде на мястото.
Не сте ли сигурни в автентичността на това, за което говорите? Тогава не повдигайте теми, които не разбирате добре. Първо попълнете пропуските в знанията си и тогава водете умни разговори!
Използвате ли това наречие по отношение на себе си? Например:
– „Може би ще отида за повишение“;
– „Може би ще отида на море“;
– „Може би ще отслабна тази година.“
Първо решете вашите възможности и желания, а след това чатете!
„Необходимо е“
Ако напишете или кажете на събеседника си следното: „Трябва да се срещнем, за да разрешим този проблем“ или „Трябва да подадете доклада навреме“, тогава той ще реши, че сте много страхлив и срамежлив човек.
Всички предупреждения, инструкции и заповеди трябва да звучат уверено и твърдо от вашите устни. Прекъснете думите „трябва“ и „необходимо“, ако искате да бъдете изслушани. В противен случай хората ще си помислят, че зависиш от тях. Зависимият човек винаги се възприема като слаб. И никой не уважава слабите!
Уведомете другите, че е в техен интерес да изпълнят искането ви. Ако се отнесат небрежно към молбата ви, ще се окажат в трудна ситуация.