120-150 години е максималната продължителност на човешкия живот, твърди група геронтолози от Сингапур, Русия и САЩ. Те съобщават своите наблюдения в списанието Nature Communications.
Използвайки AI, учените оцениха скоростта на стареене и изчислиха максималната продължителност на живота. За да направят това, те използваха стотици хиляди записи от медицински бази данни в различни страни – това са данни за състоянието на тялото, начина на живот, параметрите на кръвта, както и резултатите от ДНК анализа.
Оказа се, че организмът има 2 възрасти. Първият е биологичната възраст, свързана с начина на живот, болестите и стреса. Второто зависи от способността на тялото да се възстановява от всякакви удари.
С напредване на възрастта способността ни да се възстановяваме намаляваше все повече и отнемаше все повече време, за да се върнем към нормалното. В един момент тялото губи способността да прави това.
„Изчисленията показват пълна загуба на устойчивостта на човешкото тяло, тоест способността му да се възстановява, на възраст от 120 до 150 години“, казват учените. „Видяхме драматични промени на възраст около 35-40 години и беше невероятно. Това е периодът, в който кариерите на спортистите често приключват. Това подчертава, че нещо във физиологията може действително да се променя на тази възраст.
Но авторите на изследването отбелязват, че дългият живот не е същото като дългото здраве. Фокусът не трябва да бъде върху това да живеем по-дълго, а върху това да живеем по-дълго в здраве, вместо да бъдем крехки.“