Мултивитаминови комплекси
Изследванията показват, че мултивитамините са много по-малко ефективни от моновитамините. Освен това мултивитаминните комплекси могат лесно да заменят редовната балансирана диета. „Бяхме изненадани да установим колко малка е ползата от обикновените [мултивитамини] добавки“, казва Eat This, Not That! Д-р Дейвид Дженкинс, водещ автор на изследване за ефективността на популярните витамини. „Нашият преглед установи, че ако изберете да използвате мултивитамини, няма вреда, но няма очевидна полза… За да получите необходимото количество витамини и минерали, най-полезно е да разчитате на здравословна диета, която включва зеленчуци , плодове и ядки.“
Хранителни добавки за “детоксикация”
Пазарът на така наречените „детокс“ продукти е огромен, но това е напълно безполезно прахосване на пари. Нашето тяло (в здравословно състояние) само е в състояние да филтрира токсините и напълно да се очисти. „Единственото нещо, което трябва да детоксикирате естествено, са черният дроб и бъбреците. И ако те не работят правилно, трябва да потърсите медицинска помощ“, казва токсикологът Райън Марино.
Витамин D на таблетки
Приемането на допълнителни витамин D без лекарско предписание е не само безсмислено, но и опасно. „В един момент витамин D спира да бъде полезен, така че приемането на тази скъпа добавка е в най-добрия случай загуба на пари“, казва д-р Мухамад Амер. В най-лошия случай предозирането на витамин D в организма може да причини тежки симптоми на интоксикация
Омега-3
Противно на общоприетото схващане, таблетките Омега-3 не осигуряват осезаеми ползи. „Нямаме абсолютно никакви доказателства, че замяната на естествените омега-3 аминокиселини с хранителна добавка работи“, каза Питър Коен, асистент професор по медицина в Харвардското училище.
За да получите необходимото количество Омега-3, е достатъчно редовно да консумирате мазна риба, растителни масла и ядки.
Витамин С на таблетки
Друг витамин, който се набавя най-добре от храна, а не от хапчета. „Твърде много витамин С може да превърне своите антиоксиданти в прооксиданти (които увреждат клетките на тялото), да не говорим за възможна диария“, казва диетологът Бетани Тейър. Храните, богати на витамин С, включват цитрусови плодове, зеле, чушки, домати и листни зеленчуци.