Често жените правят грешки, без дори да осъзнават, че това може сериозно да навреди на здравето им. Навиците, които изглеждат безобидни, могат да имат опасни последици за репродуктивната система, хормоналния баланс и цялостното благосъстояние.
Грешки, които трябва да се избягват
Не ходете на гинеколог, когато нищо не ви боли.
Гинекологът Юлия Лахно каза, че много заболявания протичат безсимптомно и ако не се отиде на профилактичен преглед, може да се влоши ситуацията и тогава лечението ще бъде много по-трудно и неприятно.
Много гинекологични заболявания (например ерозия на шийката на матката, кисти, ранни стадии на рак или инфекции) могат да се развият без никакви симптоми. Редовните профилактични прегледи (веднъж годишно или по-често, както е препоръчано от Вашия лекар) Ви позволяват да откриете проблеми в ранен етап, когато лечението им е много по-ефективно и по-лесно.
Самолечение, базирано на съвети от интернет
Лекарката казва, че на прегледа често идват жени, които са си предписали много лекарства. Следователно, лекарят трябва да промени плана на лечение и да се опита да „балансира всичко, което е било направено преди това“.
„Не правете това и фармацевтът в аптеката също няма право да предписва каквото и да било“, добави лекарят.
Да издържиш болка и дискомфорт
Друга често срещана грешка, която много жени правят, е да толерират менструални болки или други физически и емоционални състояния, свързани с репродуктивното здраве, вместо да потърсят помощ. Това често се дължи на социални нагласи, обезценяване на женската болка в медицината или липса на информация.
Ето някои важни точки:
Силната менструална болка не е нормална. Ако болката ви принуждава да легнете в леглото, пречи на работата или ученето, тя може да е симптом на ендометриоза, аденомиоза или други заболявания.
Предменструалният синдром (ПМС) също не бива да се пренебрегва. Тежките промени в настроението, тревожността, депресивните епизоди не са „фикции“, а реални състояния, които имат лечение
Болката по време на секс, овулация, уриниране е признак на проблем. Те често биват игнорирани или възприемани като „нормална част от живота на жената“, въпреки че това не е така.
Важно е да се знае, че менструацията не е задължително да бъде съпроводена с ужасна болка, а сексуалният живот трябва да е комфортен.
Как жените могат да се грижат за здравето си
Редовни прегледи
Жените трябва да се консултират със следните лекари:
гинеколог – веднъж годишно или по-често, ако е необходимо
Пап тест (намазка за онкоцитология) – на всеки 1-3 години след 21 години
мамография – след 40 години – ежегодно или по препоръка на лекар
Ултразвук на тазовите органи: за наблюдение на яйчниците, матката, особено при нередовен цикъл или болка
Общ преглед от лекар и кръвни изследвания – ежегодно
Хормонално здраве
Необходимо е да се следи редовността на менструалния цикъл. Не пренебрегвайте симптоми като прекомерна умора, раздразнителност, косопад, акне – те могат да показват хормонален дисбаланс.
Хранене и физическа активност
Балансирана диета с достатъчно протеини, здравословни мазнини, зеленчуци и плодове.
Необходимо е да се ограничи приемът на захар, алкохол и трансмазнини. Редовната физическа активност – дори 30 минути ходене дневно е от значение.
Психоемоционално здраве
Важно е да следите нивата си на стрес и да практикувате техники за релаксация (медитация, дихателни упражнения). Не се колебайте да се свържете с психолог или психотерапевт.