Учени от университета в Сидни проведоха изследване и установиха, че вечерната физическа активност има благоприятен ефект върху сърцето и намалява риска от преждевременна смърт при затлъстяване.
Авторите на работата проследяват активността на около 30 000 хора над 40 години с наднормено тегло в продължение на 8 години, от които 2995 участници също са диагностицирани с диабет тип 2.
За да запишат представянето, участниците носеха акселерометри на китките си. Всички видове дейности бяха взети под внимание – от състезателно ходене до почистване на къщата. Въпреки това аеробните упражнения с продължителност 3 минути или повече са от най-голям интерес за учените.
Предишни изследвания показват силна връзка между този тип упражнения, контрола на глюкозата и намаления риск от сърдечно-съдови заболявания.
При анализа на данните са взети предвид фактори като възраст, пол, тютюнопушене, консумация на алкохол, здравословно хранене, заседнал живот, образование, употреба на лекарства и продължителност на съня.
Проучването установи, че аеробните упражнения между 18:00 и полунощ са по-добри за здравето на сърцето при хора с наднормено тегло в сравнение с активността по друго време.
Има предположение, че тренировката компенсира вечерните скокове на глюкозата.
Упражнението в никакъв случай не е единственото решение за затлъстяването, но изследванията показват, че хората, които имат възможност да спортуват вечер, могат да компенсират някои от рисковете за здравето си.
Най-препоръчителният вид физическа активност при наднормено тегло са аеробните упражнения с продължителна ритмична активност (ходене, колоездене, домакинска работа, танци, плуване).
При голямо наднормено телесно тегло не се препоръчват упражнения като бягане , тъй като натоварването на опорно-двигателния апарат се увеличава значително. В този случай за предпочитане е да се провеждат курсове по плуване, упражнения на велотренажори и др.