Диана Ковачева пусна инструкция как да се поискате компенсация за неудобството и вредите от спрения ток. Можете да подадете сигнал или жалба до ЕРП-то. Ако смятате, че сте ощетени и имате допълнителни вреди, може да заведете и съдебен иск.
ЕРП-та се оправдаха с форсмажорни обстоятелства
Според Ковачева това е оправдание. Тя поиска от КЕВР и енергийното министерство да направят проверки дали ЕРП-та са спазили отговорностите си. Например да окастрят дърветата, които скъсаха кабелите. Тя не иска те да успеят да се скрият зад непреодолимо събитие, защото са задължени да поддържат мрежите.
За какъв период може да искаме компенсация?
И трите оператора дължат неустойка от 30 лева, ако останем без ток за повече от 24 часа по вина на дружеството. Ако отидем над 36 часа, за всеки започнал период от 12 часа можем да искаме по още 20 лева – до възстановяването на електроподаването.
При клиентите на „ЕРП Север“ срокът тече след като са получаване на уведомление, че има прекъсване.
Възможно е и завеждането на колективни искове при увреждане на колективен интерес – например на цял град, квартал, село и прочие. Може да се подаде иск за обезщетение на вреди, причинени на колективния интерес на гражданите чрез представителни потребителски сдружения. Може да заведете иск и за конкретна щета, в резултат на прекъсването на тока – например повреден уред.