Утре, 2 май, вярващите ще отбележат деня на паметта на Свети Анастасий Велики, архиепископ Александрийски. Ето с какви традиции, обичаи и забрани се свързва този църковен празник – какво трябва и не трянва да се прави на 2 май.
История на светеца, който църквата почита на 2 май
Свети Атанасий Велики (296–373) е един от най-влиятелните Отци на Църквата, блестящ богослов и непоколебим защитник на християнската вяра по време на един от най-бурните периоди в нейната история. Като архиепископ на Александрия, той се превръща в живо въплъщение на духовна сила и догматическа непоколебимост в борбата срещу ереста, която заплашва самата същност на християнското учение.
Роден в християнската среда на Александрия, Атанасий получава задълбочено богословско и философско образование. Докато е още млад дякон, той придружава архиепископ Александър на Първия Вселенски събор в Никея (325 г.), където веднага стават очевидни неговият блестящ ум и изключителна почтеност. Именно там той за първи път открито се изказа срещу Арий, авторът на доктрина, която омаловажава божествеността на Исус Христос.
През 328 г., след смъртта на своя наставник, Атанасий оглавява Александрийската епархия. Мисията му се оказала изключително трудна: въпреки официалното осъждане на арианството, тази ерес продължила да се разпространява, печелейки подкрепата на императори и влиятелни епископи. Устоявайки на този натиск, Атанасий се превърнал в символ на непоколебима лоялност към Никейския символ на вярата.
По време на архипастирското си служение той преживява пет изгнания, прекарвайки време в Рим, пустините на Египет и манастири. Но въпреки преследването, той никога не предал вярата си и останал водач за мнозина във времена на духовен мрак.
Какво да правим и да не правим на 2 май
Не бива да се унищожава трева, плевели или зелени издънки – от древни времена се е смятало за грях да се изскубят първите пролетни кълнове, пишат от актуално.ком.
Забранено е да се чупят клони на дървета или да се изсичат гори – особено се е смятало за лоша поличбада се подрязват млади дървета, които тепърва набират сили.
Не трябва да се отнасяте лошо с животните – на този ден предците ни са отделялил повече време за грижата за тях.
В народния календар 2 май е бил известен като Деня на първата роса. Защото именно в този ден тя придобива „магическа“ сила. Този ден се е смятал за мистичен и повратна точка в природния цикъл – хората са вярвали, че именно той „изважда трева от земята“, отваря пътя за лятото и дава сила на всички живи същества.
На този ден е добре да почистите дома си.