Някои популярни видове обувки могат сериозно да навредят на здравето на краката ви. По-специално, те могат да причинят болка, деформации на краката и други ортопедични проблеми.
Джапанки
Изследователи от американския университет Обърн установиха, че хората, които носят джапанки, правят по-къси стъпки и повдигат краката си по-малко, за да задържат сандалите си на място. Това увеличава риска от спъване и създава напрежение върху стъпалата и глезените.
Подиатърът и хирург Касер Назир каза, че липсата на опора и омекотяване на свода на стъпалото може да доведе до проблеми с краката, като плантарен фасциит (когато тъканта в основата на стъпалото се разкъсва или възпалява), както и болки в коляното, тазобедрената става и гърба.
Също така, отвореният характер на джапанките означава, че краката са по-податливи на наранявания, като например прищипани пръсти, както и порязвания и ожулвания.
Джапанките са чудесни за плажа, но ако ги носите по цял ден, миризмата ще навреди на краката ви.
Подиатристът Бхарти Раджпут предлага сандали тип „плъзгач“, които имат дебела подложка, пресичаща предната част на стъпалото, и по-дебела подметка, която следва свода на стъпалото. Те също така не причиняват толкова триене между пръстите на краката и могат да се носят с чорапи.
Балетки
Тези обувки обикновено имат ниски страни и тънки подметки, които осигуряват лоша опора или омекотяване. Те също не стабилизират глезена, което кара стъпалото да се търкаля навътре, което може да доведе до болка в коляното и тазобедрената става.
Балетните обувки имат същия ефект върху краката ви като джапанките. Пръстите на краката често се компресират, което води до образуване на мазоли и мехури.
„Препоръчвам на пациентите си да мислят за равните обувки като за „обувки за партита“, предназначени за специални поводи, като рокля. Препоръчвам също да се добави тънка, мека стелка за по-добра поддръжка на свода на стъпалото“, казва Бхарти.
Гумени ботуши
Гумените ботуши могат да поддържат краката ви сухи по време на дъждовни разходки. Но тъй като обикновено са хлабави, но твърди, стъпалото може да се плъзне навътре.
Когато пръстите на краката ви постоянно удрят твърди повърхности, това може да доведе до удебеляване или растеж на ноктите ви навътре. Липсата на вентилация може да допринесе за гъбични инфекции и мазоли.
Те не са предназначени за дълги преходи. Носете гумени ботуши с меки, влагоабсорбиращи чорапи и добавете стелка за поддръжка на свода.
Обувки на висок ток
Въпреки че високите токчета могат да ви накарат да изглеждате по-високи и по-елегантни, те са много вредни за краката ви. Това е така, защото колкото по-високи са токчетата, толкова повече те пренасят теглото на тялото върху възглавничките на стъпалата.
От своя страна това оказва натиск върху метатарзалните кости – петте дълги кости между горната част на стъпалото и пръстите на краката. Има и други последици за скелета на стъпалото. Има и две кости под основата на всеки голям пръст, които помагат на стъпалото да се оттласква при всяка стъпка.
Но прекомерното носене на високи токчета може да причини болка в тези кости. Това може да причини пронизваща болка в стъпалото, състояние, известно като метатарзалгия.
Ако носите високи токчета твърде често, фиброзна тъкан може да се образува около нервите, обикновено между третия и четвъртия пръст на крака. Това е друго състояние, известно като неврома на Мортън, което може да се усеща като камъче, забито в обувката ви.
Натискът върху предната част на стъпалото може да доведе до редица проблеми със стъпалата, включително чуковидните пръсти, валгусната деформация на пръстите и стрес фрактури. Височината на петата също може да повлияе на ахилесовото сухожилие и да причини напрежение в стъпалото.
Ботуши от овча кожа
Меките и плътно прилепнали ботуши от овча кожа често осигуряват малка опора за стъпалото и глезена, позволявайки на крака да се плъзга вътре. Този повтарящ се стрес може да допринесе за износване на ставите, засягайки бедрата, таза и долната част на гърба.
С всяка стъпка силата, действаща върху крака, ще го кара да се завърти леко навътре. Тъй като хората, които ги носят ежедневно, са склонни към износване на ставите си, това може да причини увреждане на бедрата, таза и дори долната част на гърба.
Въпреки че може да са удобни, тези ботуши осигуряват много малка опора за свода или глезена, което означава, че краката са по-податливи на плантарен фасциит, както и на увреждане на сухожилията и връзките.
Кецове на платформа
Качествените маратонки са едни от най-добрите варианти за здрави крака, благодарение на поддържащата им форма и стабилността на глезена.
Те имат повдигнати, подсилени страни, които осигуряват опора на глезена, намалявайки риска от навяхване на глезена, което е името, дадено на разкъсване или разтягане на връзките, които държат костите на глезена заедно.
Платформите не са идеални за дългосрочно носене, тъй като са по своята същност по-тежки, по-неудобни и натоварват повече краката и долната част на гърба. Тези обувки също така обикновено са твърди, което предотвратява естественото огъване на крака, докато ходите. Това се отразява на стойката и походката, значително влошавайки проблемите с гърба.
Тежки ботуши
Тежките черни ботуши могат да бъдат вечен фаворит както за мъжете, така и за жените. Теглото на обувката е от значение. Тежките ботуши могат да окажат допълнително натоварване на краката и стъпалата ви, особено ако се носят за дълги периоди от време.
Те могат да причинят умора, да променят начина ви на ходене и в някои случаи да допринесат за дискомфорт в ставите или дори болки в долната част на гърба.
Трябва да има достатъчно място, за да можете удобно да мърдате пръстите на краката си. И избягвайте да носите едни и същи тежки ботуши всеки ден.
Варирайте в зависимост от различните дейности, като работа, ходене, упражнения, и дайте време на обувките да се проветрят. Това намалява износването, натрупването на пот и потенциалните проблеми с хигиената.