Има места по света без шума от коли, изгорели газове и задръствания. Това са райони, където автомобилите са забранени в цели квартали и исторически места. Резултатът е чист въздух и спокойна атмосфера. Говорим за европейски градове.
Венеция
Когато става въпрос за градове без автомобили, Венеция е първото място, което идва на ум. Този италиански град предлага лодки и гондоли по 170 канала.
Улиците на Венеция са канали, а пешеходните зони се състоят от тесни улички и мостове, свързващи повече от 100 острова.
Забраната за автомобили във Венеция се дължи на факта, че градът е построен на 118 острова, а сградите му стоят върху милиони дървени колове, потопени във водата. Благодарение на това във Венеция няма отработени газове, а жителите са здрави благодарение на ежедневното ходене. Въпреки това, туристите лесно могат да се изгубят в лабиринта от местни улички.
Барселона
Барселона, Испания, постепенно забранява автомобилите, като се фокусира върху удобните пътни артерии и по-чистия въздух. Главните улици остават достъпни за движение, но центърът е почти изцяло пешеходна зона.
Като част от план за подобряване на градската мобилност са създадени специални зони, където почти няма място за автомобили. В тези зони движението е разрешено само за местни жители и дори тогава със скорост не повече от 10 км/ч. Така че е по-изгодно да пътувате пеша.
Нюрнберг
Нюрнберг, Германия, е друг град, където колите постепенно отстъпват място на пешеходците. Основните транспортни маршрути в центъра на града започват да се затварят още през 70-те години на миналия век, а до 1988 г. транзитното движение през историческата част е напълно забранено. Само за една година трафикът на превозни средства е намалял с 25%, а качеството на въздуха се е подобрило значително.
Улиците на Нюрнберг са запазили средновековния си чар с каменни настилки и известния замък Кайзербург, който се извисява над стария град.
Днес в центъра на Нюрнберг почти няма коли, а властите са се постарали да направят това място удобно за пешеходци. Улиците бяха реставрирани и украсени с предмети на изкуството.
Хайделберг
Хайделберг е вторият германски град, който активно се движи към бъдеще без автомобили. От 2021 г. насам тук са въведени някои много амбициозни иновации: властите закупуват автобуси, задвижвани с водород, изграждат велосипедни алеи до предградията и създават зони, където пешеходците и велосипедистите ще се чувстват по-комфортно от шофьорите.
За да мотивира жителите да се откажат от колите си, градът предлага една година безплатен обществен транспорт на тези, които решат да продадат или заменят автомобилите си.
Гент
В Белгия има и град без автомобили – Гент. В града е въведена уникална система за движение: центърът на града е разделен на зони, където автомобилите са или напълно забранени, или могат да се движат със скорост не повече от 20 км/ч. В същото време общественият транспорт, такситата и автомобилите с разрешение имат достъп до някои зони, но с ограничения.
За да се улесни животът на шофьорите, около центъра е организирана система от паркинги с подземни гаражи. Благодарение на тези мерки, Гент успя значително да намали задръстванията и да увеличи популярността на велосипедите и обществения транспорт.