Мъдростта изисква съвършенство, но съвършенството е почти невъзможно да се постигне. Според будисткото учение обаче има няколко чувства, от които всеки човек по пътя на мъдростта трябва да се пази, и две неща, от които трябва да се откаже.
По пътя към мъдростта:
Пазете се от мързел и самосъжаление
Често мъдростта идва чрез преодоляване на трудности, проби и грешки. Самосъжалението не е най-доброто чувство, което човек може да изпита, и не му носи радост. Мързелът се превръща в навик на онези, които са свикнали да се самосъжаляват и наивно си мислят, че това ще ги предпази от житейските несгоди.
Като проявява мързел и самосъжаление, човек губи много. Следователно, за да станем истински мъдри, е важно да избягваме подобни емоции, тъй като те влияят негативно върху развитието и живота, а също така провокират следните житейски закони:
Колкото повече човек избягва неприятностите, толкова по-бързо ги намира.
Колкото по-страшна е ситуацията в живота, толкова по-вероятно е тя да се случи и на него.
Самосъжалението пречи на човек да прояви сила на характера и лидерски качества.
Постоянните оплаквания водят до факта, че човек започва да има негативно отношение към себе си и да завижда на почти всички, което също не допринася за неговото развитие.
Следователно, мъдрият човек трябва да стане силен , за да продължи напред и да познае живота си такъв, какъвто е. И за това е важно той да спре да се самосъжалява.
Хората, които постоянно са били защитавани от всичко от родителите си, по-късно съзнателно се оказват в беда, тъй като всеки човек трябва да преодолее нещо и да натрупа определен опит.
Пазете се от омраза и завист.
Тези чувства са често срещани при много хора, особено когато не успяват да постигнат собствените си цели. Мъдрият човек се опитва да се отърве от негативните чувства. В противен случай животът ще стане много труден за нея.
Общувайте с хора, равни на вас и по-добри от вас
Комуникацията играе голяма роля в живота ни. Но за да стане по-добър, той трябва да расте и да се усъвършенства, само тогава ще бъде щастлив.
Много зависи от околните. Ако хората, близки до него, са умни, трудолюбиви и по-развити от него, значи има какво да научи от тях. Ако трябва да общувате с хора, които не са много умни и не са много мъдри и порядъчни, тогава е по-лесно за човек да остане сам, в противен случай общуването няма да му донесе никаква полза.
Затова мъдрият човек се опитва да общува с хора, които са подобни на него или по-добри от него, и не прекарва време с хора, от които не може да научи нещо. Може да искате да откриете и 4 будистки урока за стареенето.
Кои две неща трябва да се откаже един мъдър човек?
Буда е източен мъдрец, пример за морално съвършенство, основател на будизма. Ето неговото мнение за това от кои две неща или състояния човек трябва да се откаже, за да живее мъдро и достойно:
„Победата поражда омраза; победеният живее в скръб. „Този, който живее в мир, който се е отказал от победата и поражението, живее в щастие“, е казал Буда.