Черешовите дървета, покрити с рубиненочервени плодове, са гордостта на всяка градина.
Но е трудно да се постигне такъв резултат без химически торове.
Оказва се, че обикновените яйчени черупки, които повечето хора изхвърлят, могат да помогнат на едно дърво.
Причината е високото съдържание на калциев карбонат, който съставлява до 90% от състава му.
Този елемент укрепва клетъчната структура на растението, повишава устойчивостта към болести и регулира киселинността на почвата.
Черешите, растящи в почва с неутрално pH, по-активно абсорбират фосфор и калий, което пряко влияе върху съдържанието на захар в плодовете.
Черупката се приготвя предварително: почиства се от протеинови остатъци, вари се 5 минути за дезинфекция, суши се и се смила.
Полученият прах се заравя в стволовия кръг на дървото на дълбочина 10–15 см в началото на пролетта или късната есен. Едно възрастно дърво изисква черупките на 20-30 яйца.
Малките частици постепенно се разлагат, освобождавайки калций в почвата в продължение на 1-2 години. Това е особено важно за по-старите череши, които често страдат от недостиг на микроелементи.
Допълнителен бонус е защитата от вредители. Острите ръбове на смачканите черупки създават бариера за охлюви и ларви на маймуни, които увреждат корените.
А калцият в почвата прави черешовата дървесина по-плътна, намалявайки риска от проникване на гъбични инфекции през пукнатини в кората.
Градинарите отбелязват, че само един сезон след добавянето на черупката, дървото изглежда по-здраво: листата стават по-гъсти, а плодовете стават по-големи и по-сладки.
Освен това, методът не изисква финансови разходи и е безопасен за околната среда.