Какво е Лабубу и защо всички го искат?
Лабубу, първоначално Лабубу, е колекционерска играчка-чудовище, създадена от хонконгския художник Касинг Лунг за комикса „Чудовищата“ (2015) и издадена през 2019 г. от базираната в Пекин Pop Mart. Според легендата Лабубу е добродушен, но палав елф от северните гори.
Лабубу прилича на заек с размерите на котенце: пухкав, със заострени уши, широка усмивка със зъби и големи очи. Играчките са представени под формата на ключодържатели и фигурки с различни размери.
„Чудовищата“ се продават в blind box – затворена кутия, така че купувачът не знае какъв модел ще получи. Понякога можете да намерите редки версии.
Подобно на повечето подобни тенденции, Лабубу се превърна в гореща тема в социалните медии.
Лабубу моментално се превърна в моден аксесоар сред известните личности: играчките със зъби бяха забелязани на ключодържатели на Лиса от K-pop групата BLACKPINK, Риана, Ким Кардашиян, Дуа Липа и други. Видеата на разопаковане на играчките са популярни в социалните мрежи.
Китайската играчка също придоби значителна популярност благодарение на лотарийните си механики. Купувате такава играчка, без да знаете какво чудовище ще получите. Повтаряте – и колекционерите отново тичат до магазина за нова кутия.
Как ще се отрази страшната играчка Лабубу на детската психика?
Психолог коментира, че сама по себе си играчката-чудовище не е опасна. Тя просто изглежда необичайно и е малко вероятно да повлияе на детската психика, освен ако възрастните умишлено не плашат децата с нея. Ако на обикновена играчка или кукла изтъркат очите, откъснат косата или други части от тялото ѝ и тя придобие зловещ вид, ние често не отдаваме никакво значение на това.
Въпреки това, съвременните играчки-чудовища, които са създадени със странно изражение на лицето от самото начало, се оценяват негативно от някои хора, защото му отдават такова значение. В много анимационни филми има отрицателни герои с грозен и странен външен вид и има положителни герои, понякога не толкова мили, например Баба Яга, както виждаме, това не влияе по никакъв начин на психиката на децата. Хората винаги са използвали образи на злото, духове и демони в културата и митологията, за да изразят своите страхове, предразсъдъци и морални ценности.
Мисля, че е нормално съвременното общество да не се отказва от тези традиции. Съвременните играчки-чудовища учат децата, че дори с необичайни черти на външния вид, можеш да бъдеш сладък. Това може да се пренесе и върху хора с външни белези. Струва ми се, че играчките-чудовища могат да помогнат на децата да преодолеят страховете си и да се научат да се отнасят с разбиране към хора и животни с дефекти във външния вид или физически характеристики“, заключи психологът.
Има и друго мнение. Например, клиничният психолог Ксения Савелиева смята, че все пак трябва да има опасения относно Лабубу, но съвсем не заради външния ѝ вид.
Не е необходима недвусмислена забрана, но разумните ограничения са важни. Например: ако детето е фиксирано, има обсесивни мисли за колекцията („Не мога да живея без нова играчка!“); истерия при отказ да купи друга; страхове от външния вид на играчката. А също и ако семейството вече харчи неподходящи суми за играчки или забелязва, че хобито измества други интереси (спорт, учене).
В България няма официален Pop Mart магазин, но това не значи, че Labubu не може да бъде намерен. Оригинален blind box (кутия изненада) – може да се намери в сайтове, като цената варира между 26 и 31 лв, в зависимост от серията.
Плюшени варианти и по-големи модели – в някои големи сайтове и други платформи се предлагат за около 25–30 лв. Ако се търси по-луксозно изпълнение (по-голям размер, лимитирана серия), цената може да стигне 90–180 лв, особено ако се поръчва от Pop Mart в чужбина.
Ключодържатели и мини версии – в платформите могат да се намерят аксесоари с образа на Labubu на цена между 15 и 30 лв, а някои колекционерски модели достигат до 170 лв.
Както често се случва, когато нещо стане популярно, на пазара се появяват и реплики. Те са доста по-достъпни – между 15 и 20 лв, понякога и по-малко.
Какво трябва да направят родителите?
Обсъдете хобито с детето си: „Защо харесваш Лабубу? Кое е любимото ти?“ (вместо да го съдите).
Задайте правила: например, 1 цифра на месец.
Предложете да разменяте с приятели, вместо да купувате нови. „Виждам, че харесвате тези играчки, нека се разберем: веднъж месечно избираме 1 нова, а останалите разменяте с приятелите си.“
Предложете алтернатива: създаване на ваши собствени „чудовища“ от пластилин, плат, рисуване на комикси.
Контролирайте съдържанието: Ако детето ви гледа безкрайни видеоклипове за разопаковане, ограничете времето.
„Лабубу не е вредна играчка, която може да донесе радост на детето, да развие социални умения и креативност, но ако се консумира неконтролируемо, може да провокира прекомерна зависимост, консуматорско поведение или дори тревожност. Ако детето се наслаждава на Лабубу, без да вреди на психиката или портфейла си, няма причина за безпокойство. Ако колекционирането се превърне в мания, е важно навреме да се насочи вниманието към по-здравословни форми на активност“, отбеляза Ксения Савелиева.