Google не е просто търсачка, а една от най-влиятелните ИТ компании в историята. През годините на своето съществуване, компанията е направила десетки стратегически покупки, които са определили облика на съвременния интернет.
Двоен клик (2008)
Тъй като Google започна бързо да набира скорост в индустрията, а смартфоните тепърва се появяваха, компанията затвърди ролята си на един от основните пазители на маркетингови данни, като придоби рекламния гигант DoubleClick за 3,1 милиарда долара . Въздействието на тази сделка е трудно за надценяване.
По това време Google изоставаше от своите конкуренти в търсенето Microsoft и Yahoo, които също наддаваха за DoubleClick, в рекламните си отношения. Покупката на DoubleClick промени баланса на силите и същевременно попречи на конкурентите да засилят позициите си.
Потискането на конкуренцията и бързото издигане на Google до върха на аналитиката пряко повлияха на начина, по който възприемаме интернет днес.
Трудно е да си представим какъв би бил интернет, ако Google не беше купил DoubleClick. Към този момент това е може би най-значимата покупка на компанията, въпреки че много потребители никога не са чували за DoubleClick. Концентрацията на огромно количество потребителски данни под един покрив повдигна въпроси тогава и продължава да ги повдига и днес.
Въпреки края на марката DoubleClick, целите ѝ все още са живи в стремежа на Google да събира, анализира и използва повече информация за хората от която и да е друга компания в света.
Моторола Мобилност (2012)
През 2012 г. Google придоби Motorola Mobility, отделение на Motorola, за 12,5 милиарда долара . Само 21 месеца по-късно, по-голямата част от активите бяха продадени на Lenovo за по-малко от 3 милиарда долара. Google обаче е запазила ключови елементи: портфолиото си от патенти и отдела си за напреднали технологии и проекти (ATAP) и това не е направено случайно.
Помните ли Проект Ара? Неуспешният проект за модулни смартфони беше един пример за Google ATAP в действие. Той се провали, както и опитът на Google да вдъхне нов живот на марката Motorola.
По времето, когато Motorola беше предадена на Lenovo през 2014 г., Google имаше малко реални успехи. Патентите обаче останаха – те се превърнаха във важна защита за Android и трети страни производители от скъпоструващи лицензионни искове от страна на собствениците на интелектуална собственост.
Много експерти смятаха сделката с Motorola Mobility за грешка, но такава, която Google можеше да си позволи без сериозни щети. Тази покупка влезе в историята като сигнал за намерението на компанията да развива вертикални пазари – тоест да контролира целия цикъл на разработка и продуктовата екосистема. Той също така положи основите за съвременните устройства, включително линията смартфони Pixel.
Лукър (2019)
Услугите на Google Cloud заемат 12% от интернет инфраструктурата, след Amazon Web Services (30%) и Microsoft Intelligent Cloud (21%). В опит да увеличи влиянието си, Google придоби аналитичния стартъп Looker за 2,6 милиарда долара през 2019 г. Платформата предлага мощни инструменти за моделиране и самообслужване, помагайки на бизнеса да е в крак с новостите.
Това е друга инвестиция, чиято възвръщаемост е трудна за количествено определяне, особено след интеграцията на Looker в много популярни услуги на Google. Едно от най-значимите приложения е скорошно: от декември 2024 г. потребителите на AWS също ще могат да се възползват от възможностите на платформата Looker.
Съвременните компании зависят от анализа на данни, за да се конкурират, а придобиването на Looker засилва позицията на Google в тази област. Инструментите на платформата докосват всеки интернет потребител, позволявайки на компаниите по-точно да се насочват към пазара и да повишават ефективността.
Това също така намалява зависимостта на Google от традиционния рекламен модел, който може да стане по-неефективен с течение на времето.
Дизайнерски екип на HTC (2018)
Първите три смартфона Pixel и техните XL версии са разработени от HTC. Подобно на днешните модели, те получиха възторжени отзиви за лекотата си на снимане и се превърнаха в платформа за идеалната визия на Google за Android.
Когато компанията сключи сделка за 1,1 милиарда долара за придобиване на екипа от разработчици, тя изпрати ясен сигнал: Google се стреми към пълен контрол върху разработването на устройства.
Именно от тези вътрешни усилия се родиха Pixel 3a и 3a XL. Това бяха добри смартфони, макар и не без своите недостатъци. Скоро се появиха Pixel 4 и 4 XL и с тях започна да се оформя характерният стил на марката, с все по-добре внедрени функции.
Днес виждаме плодовете на тази стратегия всеки ден – марката Pixel се превърна във флагман на иновациите в Android, получавайки първа всички най-нови функции. Устройствата на Google са спорни, но определено оказват влияние върху пазара.
Например, тенденцията към дългосрочна поддръжка за Android започна с обещанието на Google да поддържа устройствата си в продължение на 7 години. Въпреки че делът на Pixel в общия бизнес на компанията е малък, влиянието му върху индустрията е огромно.
Уейз (2013)
Трудно е да се спори, че Google Maps е най-добрата всестранна картографска услуга. Но покупката на израелския стартъп Waze за 1,3 милиарда долара през 2013 г. се оказа стратегически умен ход. Това сложи край на слуховете за битка за закупуване на Waze и попречи на конкурентите да се доберат до популярното приложение.
Освен това, Waze се е превърнал в източник на аналитични данни за движението на потребителите за Google, рекламодатели и дори правителствени агенции.
За разлика от универсалните Google Maps, Waze е фокусиран върху шофирането. Данните, събрани от множество източници за произшествия, задръствания и радари, го превърнаха в любим инструмент сред шофьорите, които искат да спестят време и гориво.
Минималистичните, но точни известия на Waze правят шофирането по-безопасно и по-спокойно, а интеграцията с Google Assistant ви позволява да споделяте информация за шофирането само с гласа си. Прогнозите за трафика в реално време и прогнозите за пристигане правят Waze незаменим помощник.
Въпреки че екипите на Maps и Waze ще се слеят през 2022 г., именно покупката на Waze показа как Google може да развива нишови услуги до съвършенство.
Гнездо (2014)
Технологиите за интелигентен дом са извървели дълъг път до приемането си сред масите и Google е оказал голяма помощ в това отношение. Подобно на YouTube, Nest Labs премина през някои трудни времена преди придобиването, но за разлика от YouTube, покупката на Nest за 3,2 милиарда долара не се превърна в бърза печалба за Google. В рамките на няколко години подразделението за интелигентни домове стана нерентабилно.
Тази покупка обаче не беше значителна само във финансово отношение. Това вдъхнови конкурентите и легитимира цяла индустрия, която сега се оценява на повече от 100 милиарда долара.
Докато конкурентите предлагат по-широка гама, продуктите на Nest – като Nest Learning Thermostat или Nest Cam – остават сред най-добрите поради своята простота и тясна интеграция с екосистемата на Google.
Nest също така доведе талантливи инженери и нови потоци от данни в Google. Тони Фадел, „бащата на iPod“, остава начело на компанията две години, след което става съветник на Лари Пейдж и Сундар Пичай.
Възходът на платформата за интелигентен дом на Google създаде още повече канали за събиране на данни за потребителските навици, което дава на корпорацията значителна власт. Ако Google продължи да подобрява екосистемата на Nest, би могла да запази лидерството си в това пространство за дълго време.
YouTube (2006)
През 2006 г. Google, тогава просто „лидер в интернет търсенето“, придоби процъфтяващата платформа YouTube за 1,65 милиарда долара в акции. Днес се оценява на между 200 и 400 милиарда долара .
YouTube генерира 50 милиарда долара приходи от реклама и абонаменти за Google през фискалната 2024 година и този брой расте. Платформата практически няма конкуренти.
Закупуването на YouTube помогна за бързото разрешаване на техническите и финансови трудности на младата платформа. Google взе простата идея за свободно споделяне на видео, монетизира го, обвърза го с алгоритми за търсене и създаде една от най-влиятелните медийни платформи в историята.
Влиянието на YouTube далеч надхвърля печалбата. Това е инструмент за корпоративни комуникации, платформа за стрийминг на живо, образователен ресурс и – едновременно с това – източник на трудно потисната дезинформация.