Единната система трябва да работи през лятото на 2027 г.
Промени в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 направиха на второ четене депутати днес. Направиха го след като час и половина дебатираха отпадането на имунитети на народни представители, а после близо 2 часа и половина обсъждаха и гласуваха подмяната на Бюрото за контрол на СРС.
С измененията се предвижда изграждане на центрове за комуникации от следващо поколение, свързани в електронна съобщителна мрежа с пакетна комутация.
„Възраждане“ искаха в закона изрично да се запише, че единната система ще позволи на хората, които я използват да могат да пращат координати, видео или др. сигнали. „Невключването на подобна възможност дава илюзорна представа какви функции ще има тази система и какъв интерфейс ще ползва. Важно е хората да могат да пращат видео и звукови файлове“, настоя Петър Петров и заподозря, че парите за новата система „ще бъдат неправилно усвоени или откраднати“. Само 51 гласа събра идеята им (освен техните гласове дойдоха 15 от ПП-Б и 7 от „Величие“), 92 бяха против и 26 се въздържаха (12 от БСП, 10 от Алианса на Ахмед Доган и 4 от ГЕРБ). Не мина и идеята на „Възраждане“ повикванията до 112 да се записват автоматично в електронен регистър.
От партията не бяха доволни и от досегашното приложение за контакт със 112 – в момента то може да се ползва само след ТЕЛК решение за проблем със слуха или зрението. „Възраждане“ искат ново, което всеки български гражданин да го ползва, а отсрещната страна да знае точно къде е човекът, който подава сигнал.
Божидар Божанов от ДБ се съгласи, че настоящото мобилното приложение е много сложно за употреба и не знае дали някой го ползва. Отбеляза, че идентификацията на ползвателите на приложение е лесна и не бива да се твърди, че е лесно да се злоупотребява с това. Вътрешният министър трябва да реши, че такова нещо ще има. Според него сигнали до 112 трябва да се подават и чрез кратки текстови съобщения, такава практика имало и в редица европейски страни. Текстът му за есемесите обаче събра едва 70 гласа „за“ – 15 от ПП-ДБ (всички гласуващи в зала от парламентарната група), 28 от „Възраждане“ 2 от ГЕРБ, 5 от Алианса, един от ИТН, МЕЧ и „Величие“. 95 бяха против, а 14 се въздържаха, основно от БСП. Текстовете за ново приложение пък получиха подкрепа от 56 депутати – , „Величие“, „Възраждане“, 17 от ПП-ББ и един от ГЕРБ.
„Възраждане“ се опитаха да го привлекат на своя страна и предложиха изслушване на екипа на 112, за да се види как да се подобри законът.
Петър Петров от „Възраждане“ настоя подобрената системата да заработи най-късно до края на годината, или дори още това лято, а не чак на 28 юни 2027 г. По решение на мнозинството остана обаче срокът за след две години.