В търсене на еликсира на вечната младост, често се обръщаме към екзотични суперхрани и скъпи хранителни добавки. Понякога обаче истинските съкровища на здравето са съвсем близо, в прости и познати продукти.
Защо медът е толкова здравословен?
Едно от тези природни чудеса е медът – сладък дар от пчелите, който е ценен от векове не само заради уникалния си вкус, но и заради лечебните си свойства.
Редовната и умерена консумация може да бъде ценно допълнение към здравословния начин на живот, като помага за поддържането на много функции на тялото и забавя процеса на стареене.
Медът е сложен продукт, съдържащ повече от 200 биологично активни вещества. Уникалните му свойства се дължат на състава му, който включва:
Естествени захари (глюкоза и фруктоза)
Те осигуряват бърз източник на енергия, но се усвояват от тялото по различен начин от рафинираната захар.
Ензими
Подпомага по-доброто храносмилане и усвояване на хранителните вещества.
Аминокиселини
Градивни елементи за протеини, необходими за клетъчното възстановяване и растеж.
Витамини от група В, витамин C, витамин K
Те поддържат различни функции на тялото, от нервната система до имунната система.
Минерали (калий, калций, магнезий, желязо, цинк)
Важен за метаболизма, здравето на костите и други процеси.
Антиоксиданти (фенолни съединения, флавоноиди)
Предпазват клетките от увреждане от свободните радикали, които са една от основните причини за стареене и развитие на хронични заболявания.
Благодарение на този богат състав, медът притежава редица полезни свойства.
Въздействие върху различни аспекти на здравето
Подкрепа на имунната система
Медът е известен със своите антибактериални и противовъзпалителни свойства . Той може да помогне на тялото да се бори с инфекциите, да облекчи симптомите на настинка и грип и да успокои болки в гърлото. Антиоксидантите му също така засилват имунния отговор.
Сърдечно-съдово здраве
Някои проучвания показват, че умерената консумация на мед може да помогне за намаляване на „лошия“ холестерол (LDL) и повишаване на „добрия“ холестерол (HDL), което е важно за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания. Антиоксидантите в меда могат също да предпазват кръвоносните съдове от увреждане.
Подобрено храносмилане
Ензимите в меда могат да помогнат за облекчаване на храносмилането, да облекчат разстроен стомах и да намалят симптомите на киселини. Медът има и пребиотични свойства, насърчавайки растежа на полезни бактерии в червата, което е важно за здравословната чревна флора.
Успокояващ ефект и подобрен сън
Топла напитка с мед преди лягане може да помогне за успокояване на нервната система, намаляване на тревожността и подобряване на качеството на съня. Медът насърчава освобождаването на серотонин, който след това се превръща в мелатонин, хормонът на съня.
Здраве на кожата
Поради своите антибактериални и противовъзпалителни свойства, медът често се използва в козметологията. Той може да помогне за лечението на леки рани, изгаряния, акне и други кожни проблеми, както и да овлажнява и подхранва кожата.
Източник на енергия
Естествените захари в меда осигуряват бърз прилив на енергия, което може да бъде полезно по време на тренировка или когато се чувствате уморени.
Какви медени деликатеси трябва да ядете?
Натурален мед от различни сортове (акациев, липов, елдов, смесени билки, слънчогледов и др.), всеки от които има свой уникален вкус, аромат и полезни свойства.
Мед от пита, който се намира директно във восъчната пита. Той е 100% натурален продукт, който не е претърпял никаква обработка.
Забрус – восъчни капачки, с които пчелите запечатват пчелните пити със зрял мед. Съдържа восък, прополис, цветен прашец и мед, има уникален вкус и е много полезен за имунитета.
Кремообразен мед. Не кристализира и запазва всички полезни свойства, идеален за мазане. Често към него се добавят горски плодове, плодове или какао.
Ядки с мед . Различни видове ядки (орехи, бадеми, лешници, кашу) в натурален мед са не само вкусни, но и много хранителни и здравословни. Често се добавят сушени плодове (стафиди, сушени кайсии, сини сливи) или захаросани плодове.
Мед с горски плодове и плодове. Сушени или лиофилизирани горски плодове (малини, касис, ягоди, боровинки) и парченца плодове (портокал, лимон), смесени с мед или кремообразен мед. Това е вкусен начин за набавяне на витамини.
Мед с какао . Крем мед с добавка на натурално какао създава деликатен и питателен шоколадово-меден десерт.
Освен това, диетолозите съветват да се обърне внимание на пчелния прашец – смес от цветен прашец, събиран от пчелите, който е богат на витамини, минерали и аминокиселини, и пчелния хляб – прашец, обработен от пчелите, консервиран в пити с помощта на мед и ензими. Последният се счита дори за по-ценен от цветния прашец.