Комарите са онези досадни кръвопийци, които развалят летните вечери със своите писукания и ухапвания. Ако живеете във висока сграда, изглежда, че тези същества не могат да стигнат до вас. Но вярно ли е това? Нека разберем до какви подови комари могат да долетят и от какво се нуждаят, за да заемат пространството ви.
Защо комарите са толкова упорити?
Комарите са майстори на оцеляването. Те живеят почти навсякъде: от Европа до Америка, предпочитайки да се заселват близо до водни басейни, където женските снасят яйца. Учени от Биологичния и почвен институт във Владивосток твърдят, че ларвите на комарите преминават през четири етапа на метаморфоза, преди да се превърнат във възрастни. Мъжките се задоволяват с растителен сок, но женските ловуват за кръв – основната им цел е протеин и липиди за производство на яйца. Ето защо те толкова упорито нападат хора и животни.
Комарите не обичат височини. Тяхната храна (тоест, ние) и местата за размножаване се намират отдолу, близо до земята. Освен това, на голяма надморска височина те се срещат с хищници като лястовици и водни кончета, които с удоволствие се угощават с тези насекоми. Изглежда, че жителите на горните етажи могат да се отпуснат. Но не беше писано да се случи.
До кой етаж достигат комарите?
Комарите се ръководят от топлината и въглеродния диоксид, които отделяме. Немски ентомолози са установили, че без вятър комарът може да прелети около 15 метра, след което се нуждае от почивка. Това е приблизително височината на шестия етаж. Но вятърът, вентилационните шахти или асансьорът могат да ги издигнат много по-високо. Например, в Ню Йорк веднъж комари бяха открити на 54-ия етаж на небостъргач! Как обаче са стигнали до там, е загадка.
Има и по-екстремни случаи. В Хималаите комари са открити на височина от 3000 метра над морското равнище. Най-вероятно са били донесени там от животни или хора. Тези същества успяват да пътуват и в багажните отделения на самолетите и дори на борда на космически кораби, без да се страхуват нито от студа, нито от разредения въздух.
Къде да ги чакам
Най-често комарите притесняват жителите на долните етажи – от първия до третия. Там се чувстват като у дома си: близо до земята, тревата и водата. Но това не означава, че сте в безопасност на 25-ия етаж. Вятър, отворени прозорци, вентилационни шахти или дори асансьор могат да доведат неканени гости директно във вашия апартамент. Учените отбелязват, че комарите, веднъж попаднали на закрито, намират всичко необходимо: храна (вие) и условия за размножаване (например влажни ъгли или стайни растения).
Интересното е, че комарите могат да оцелеят и по покривите на небостъргачи, ако там има поне някакви условия. Мъжките се нуждаят от растителност, но женските, след като са пили кръв, могат да се справят без нея, концентрирайки се върху размножаването. Някои индивиди дори успяват да се хранят със сока на стайни растения или да доживеят дните си, като паднат обратно на земята с дъжда.
Обобщение
Комарите са майстори на проникването. Те могат да се изкачат на всеки етаж, било то шести или шестдесети, ако вятърът, асансьорът или вентилацията им помогнат. Жителите на по-ниските етажи страдат по-често, но дори и обитателите на високи етажи не са имунизирани срещу нощни атаки. Затова дръжте мрежа против комари на прозорците си и не оставяйте локви вода в апартамента си – точно това чакат тези кръвопийци.