Кой каза, че ягодите са реколта от една реколта?
Има начин да го накарате да дава плодове от юни до октомври и не изисква химикали.
Необходим е само обикновен йод. Добавете 5 капки към 10 литра вода и напръскайте храстите след първото бране на плодове. Йодът стимулира образуването на нови цветни дръжки и отблъсква дългоносиците. Но това не е всичко! Засадете чесън между редовете – миризмата му обърква вредителите, а фитонцидите укрепват имунитета на растението.
Друга тайна е подстригването на „мустаците“. Ако искате да удължите плододаването, премахнете ги напълно, в противен случай храстът ще изразходва енергията си за възпроизвеждане.
Но истинският маратон изисква други трикове. Например мулчиране с борови иглички. Той не само задържа влагата, но и подкиселява почвата, което ягодите обичат.
Иглите също отблъскват охлювите, така че те не рискуват да пълзят по бодливия килим. Друг лайфхак е подхранването с мая.
100 г сурова мая се разтварят в 10 л вода, добавя се лъжица захар и се оставя да втасва 24 часа. Поливайте храстите веднъж месечно: дрождите ще наситят почвата с азот и витамини.
И не забравяйте за „втория етаж“: монтирайте арки с мрежа над леглото, за да предпазите плодовете от птици, а през есента хвърлете филм – по този начин ще удължите сезона с още един месец.
И ако искате вашите ягоди да плододават като луди, изберете ремонтантни сортове. Те дават вълна след вълна, но изискват повишено хранене.
Веднъж на всеки три седмици ги подхранвайте с инфузия на пепел (2 чаши на кофа вода) или коприва (напълнете кофа зеленина с вода, оставете за една седмица).
И най-важното, не бъдете мързеливи в премахването на старите листа.
Веднага щом започнат да почервеняват или да станат на петна, отрежете ги с ножица: това ще предотврати болести и ще освободи място за нови издънки.