Важно е сънят да продължи най-малко шест часа – това е ключът към активния ден и доброто цялостно здраве. Важна е обаче не толкова продължителността на съня, а неговото качество.
И един от факторите, които правят съня непоносим, са постоянните кошмари. Те са различни: понякога се събуждаме посред нощ с ужасно чувство, понякога се събуждаме сутрин, но абсолютно не чувстваме, че сме спали достатъчно, а понякога, след кошмари, хората изпитват отхвърляне на съня като такова, което се превръща в безсъние. Като цяло, във всеки случай е важно да премахнете кошмарите от живота си, но как да направите това?
Д-р Колин Хесе от Орегонския държавен университет смята, че основната причина за кошмарите е самотата: „ Когато нуждата на хората от силни връзки не е удовлетворена, те страдат физически, психически и социално. Точно както гладът или умората означава, че не сте получили достатъчно калории или не сте получили достатъчно сън, чувството за самота е еволюирало, за да предупреди хората, че трябва да посрещнат междуличностните нужди .
И така, според Хесе, самотата влияе на съня ни по няколко причини:
Когато нуждите ни от комуникация не са задоволени, започваме да мислим твърде много за неприятни неща, тревожим се и се чувстваме на ръба на нервен срив. И най-често тези мисли се появяват по време на лягане, тъй като по това време нищо не ни разсейва и оставаме сами със себе си. Така преди лягане достигаме определено ниво на стрес и психиката трябва по някакъв начин да го преработи. И за да направи това, мозъкът създава кошмари, тъй като имаме нужда някъде да извадим целия страх от самота и негативни емоции, а също и да получим освобождаване.
Освен това, ако сме сами, тогава страховете, мечтите и мислите започват да се трупат само в главата ни. Съответно, те не намират изход през деня и кошмарите само се засилват.
Трябва да се каже, че констатациите за връзката между кошмарите и самотата се потвърждават от изследвания. Колин Хесе зададе на респондентите няколко въпроса: „Колко често чувствате, че ви липсва комуникация?“ и „Колко често се чувстваш самотен?“ Освен това участниците в проучването оценяват честотата на своите кошмари по петобална скала. Резултатите показали, че хората, които често изпитват липса на комуникация и чуждо присъствие, също често сънуват кошмари. И тези респонденти, които не могат да се оплачат от самота, са имали добър сън.
Ако и вие смятате, че комуникационните ви нужди не са задоволени, психолозите съветват да си намерите приятели със сходни интереси – това е най-лесният начин да намерите съмишленици, с които със сигурност ще има за какво да си говорите. Друг вариант да получите своя дял от комуникацията е да си вземете домашен любимец. Така ще задоволите нуждата си от грижа и съпричастност.