Съдът в Хамбург осъди 95-годишната германка Урсула Хавербек на една година и четири месеца лишаване от свобода по обвинение в подстрекателство, съобщава Deutsche Presse-Agentur (DPA). Осъдителната присъда е част от серия дела срещу Хавербек, която е известна с многократни публични изявления, отричащи Холокоста – едно от най-доказаните и документирани престъпления в човешката история.
Произход на обвиненията
Последните обвинения срещу Хавербек произтичат от нейни коментари, направени пред медии по време на широко отразявания процес през 2015 г. срещу Оскар Грьонинг – бивш член на нацистката СС и служител в концентрационния лагер Аушвиц. В свои публични изказвания по време на процеса, Хавербек отрича системния геноцид, извършен от нацистите, като твърди, че Аушвиц е бил „само трудов лагер“, а не лагер за изтребление – твърдение, което категорично противоречи на историческите факти и доказателства.
Съдебна позиция и аргументация
В мотивите си съдът подчертава, че подобни изказвания не просто изопачават историческата истина, но и представляват подстрекателство към омраза и насилие, подкопават основите на демократичното общество и нанасят обида на паметта на жертвите. Според германското законодателство, отричането на Холокоста е наказуемо като форма на реч на омразата, съгласно чл. 130 от Наказателния кодекс на Федерална република Германия.
Част от наложеното наказание – четири месеца – вече се считат за излежани поради значителното процесуално забавяне на делото.
Контекст и предишни дела
Урсула Хавербек не за първи път се изправя пред съда за подобни деяния. През последното десетилетие тя е осъждана многократно за отричане на Холокоста, включително за публикувани статии, телевизионни участия и публични изказвания. През 2018 г. тя дори излежа реална присъда в затвор, след като германският съд отхвърли молбата ѝ за отмяна на наказанието по здравословни причини, заявявайки, че възрастта не освобождава от отговорност при престъпления от такъв характер.
Холокостът: факти и значение
Холокостът е признат от международната общност като геноцид, в който нацистка Германия и нейните съюзници систематично унищожават над шест милиона евреи, както и милиони други хора – роми, хора с увреждания, хомосексуални, политически опоненти и други. Само в Аушвиц, който е най-големият от нацистките лагери на смъртта, са убити над 1,1 милиона души.
Отричането на Холокоста се счита за не само исторически ревизионизъм, но и за форма на омраза, насочена срещу еврейската общност и други малцинствени групи. Именно поради това подобни действия са строго санкционирани в Германия и в редица други държави.
Решението на съда в Хамбург е част от постоянните усилия на германската съдебна система да гарантира, че историческата истина се защитава и че идеологиите, свързани с нацизма, не намират място в съвременното общество.