От началото на Коледните пости, 15 ноември, до Въведение Богородично на 21 ноември, е забранено да се правят венчавки.
Тази седмица, на 15 ноември, стартира 40-дневният Коледен пост, чийто край е на Бъдни вечер, 24 декември.
Коледният пост се нарежда на второ място по дълготрайност след Великия пост. Той продължава 40 дена и не е толкова строг като Великия и Богородичния пост.
Коледният пост е известен и като Малка четиридесетница.
Този пост има облекчения за болните, бременните и кърмачките, защото настоящото им състояние се тълкува като духовен подвиг, който изисква себеограничение.
Като цяло се прави причастие с предварително уточнение със свещеника как и колко да се пости. Болните и хората с хронични заболявания трябва да говорят както със свещеника си, така и с лекаря си.
40-дневния пост, свързан с 25 декември, Рождеството на Господ Иисус Христос се утвърждава през 12-и век. Целта на постенето е вярващите да се подготвят за материализираното Божие слово – Божия син Иисус Христос.
Само растителна храна с олио е разрешена за консумация през първата седмица на поста, както и от 20 до 24 декември. През другото време (без сряда и петък) е разрешено да се ядат охлюви, миди и октоподи, които също се смятат за постни храни.
21 ноември, когато е Въведение Богородично, и на 6 декември – Никулден, по традиция се яде и риба.
Духовниците смятат, че стриктния физическият пост не е толкова важен, колкото делата на човек да показват, че има искрено разкаяние за греховете, и той наистина потърси опрощение.
Рождественски пост може да се срещне и с името „Четиридесетница на апостол Филип“, тъй като се отбелязва непосредствено след Деня на апостол Филип – на 14 ноември. С него християните се чистят чрез покаяние, молитва и пост, и с чисто сърце, душа и тяло, за да посрещнат появилия се на Земята Синът Божий.