Изразът „крокодилски сълзи“ се използва толкова често, че понякога дори не се замисляме за истинското му значение.
Често имаме предвид човек, който плаче лицемерно, проявява фалшиво съжаление или се опитва да събуди съчувствие към нещо, което всъщност не изпитва.
Но откъде идва този израз и какво го прави толкова специален?
Всъщност изразът „крокодилски сълзи“ произлиза от древно вярване, което по-късно е научно доказано.
Още от Средновековието хората са вярвали, че крокодилите плачат, докато ядат плячката си, което е вид фалшиво разкаяние за стореното.
По-късно беше открито, че крокодилите наистина произвеждат сълзи, но не защото се чувстват виновни, а защото техните слъзни жлези се активират, докато се хранят поради начина, по който работят челюстите и слъзните им канали.
Истината е, че крокодилът не съжалява за животното, което е изял, а солната жлеза е тази, която произвежда сълзи.
И веднага след като крокодилът погълне животното заедно със солената вода, солната жлеза започва своята работа, предотвратявайки отделянето на излишната сол под формата на сълзи.
Така че, ако някой плаче „крокодилски сълзи“, очевидно е, че той не чувства наистина какво изразява. От тук идва и изразът „крокодилски сълзи“, олицетворяващ лицемерието на злите хора.
Това може да е човек, който се извинява само за да избегне последствията от своите действия, някой, който драматизира ситуации, за да привлече внимание, или някой, който играе ролята на жертва за лична изгода.
Така че следващия път, когато някой се опита да ви убеди със съмнителна чувствителност, помнете: сълзите може да са истински, но чувствата зад тях не винаги са такива!