В живота на всеки човек идва определен период, който изследователите наричат “най-опасният“. Това е моментът, когато хората са изправени пред най-големи рискове за здравето и живота си.
Какъв труден период за човек
64-годишният експерт Дан Бютнер казва, че загубата на цел и по-малкото движение могат да допринесат за повишената смъртност.
Средно най-опасната година от живота на зряла възраст е годината, в която се пенсионирате. Тази година се забелязва забележим ръст на смъртността, хората стават по-малко активни и дори губят целта си в живота.
Но един от най-добрите начини да се преодолее това е да се намери нещо, което да правите след пенсиониране. Ако харесваш работата си, продължавай да работиш, това ще ти даде сили за цял живот.
Институтът за изследване на общественото здраве в Амстердам изследва връзките между възрастта за пенсиониране и смъртността в 25 проучвания през 2020 г. Интересното е, че резултатите показват, че пенсионирането е свързано с по-висок риск от смъртност. Изследователите обаче не назовават точната причина за това.
Какво е важно да знаете
Физическото представяне на работници на възраст 65 и повече години намалява по-бързо при пенсиониране, отколкото при работа на пълно работно време. Учените казаха, че това се дължи и на липсата на хронични заболявания и рискове в начина на живот.
Експертът отбеляза, че някои хора може да продължат да работят поради финансови затруднения. В тази ситуация не е задължително да насърчава здравето, особено психичното здраве.
От друга страна, някои може да искат да продължат да работят, защото се интересуват да си сътрудничат с колеги или да допринесат със своите знания и умения. В тази ситуация здравето и работоспособността ще бъдат запазени.
„ Бъдете заети, бъдете активни и продължавайте да работите – вашето здраве и дълголетие зависят от това“, подчерта Дан.
Въпреки че изследванията все още продължават, ясно е, че поддържането на тялото и ума ви активни, независимо от възрастта, може да помогне за предотвратяване на няколко сериозни заболявания. Това включва дори когнитивни заболявания като болестта на Алцхаймер.