Къде е истината? Нека разберем какво ще се случи с тялото ви след месец, ако започнете да ядете джинджифил всеки ден и защо някои хора трябва да стоят далеч от него.
Да започнем с позитивите. Джинджифилът съдържа гингерол, съединение с мощни противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти.
Проучване на Journal of Nutrition установи, че хората, които консумират 2 грама джинджифил на ден в продължение на един месец, са имали 30% намаление на кръвните маркери на възпаление.
Това намалява риска от артрит, сърдечни заболявания и дори деменция. Но основното е, че джинджифилът ускорява метаболизма.
Експеримент, включващ 80 жени с наднормено тегло (Metabolism Journal), показва, че тези, които пият чай от джинджифил всеки ден, губят 20% повече мазнини от плацебо групата, благодарение на термогенния ефект на корена.
Друг бонус е ефектът върху храносмилането. Джинджифилът стимулира производството на жлъчка и панкреатични ензими, подпомагайки разграждането на мазнините.
Това беше потвърдено в университета в Мичиган: пациентите, които приемаха джинджифил на капсули преди хранене, се отърваха от подуването на корема с 40% по-бързо.
Но има един нюанс: в големи дози той дразни стомашната лигавица. Гастроентеролозите са регистрирали случаи на гастрит при любителите на смутита от джинджифил на празен стомах, особено ако вече имат висока киселинност.
Най-неочакваният ефект е въздействието върху кръвта. Джинджифилът го изтънява, предотвратявайки образуването на кръвни съсиреци.
Това е полезно за предотвратяване на инфаркти, но опасно за тези, които приемат антикоагуланти (напр. варфарин).
През 2015 г. мъж от Колорадо беше хоспитализиран с вътрешен кръвоизлив, след като пиеше чай от джинджифил заедно с аспирин в продължение на месец. Историята влезе в American Journal of Case Reports като предупреждение за скритите рискове.
Какво ще кажете за имунитета? Да, джинджифилът се бори с вирусите, но ежедневната му употреба потиска полезната чревна микрофлора.
Проучване в Microbiome Journal установи, че високите дози гингерол намаляват броя на лактобацилите, което отслабва защитата срещу патогени.
Балансът е ключов: 1-2 чаени лъжички настърган джинджифил на ден ще подсилят имунната ви система, но 5-6 чаени лъжички ще нарушат деликатната ви чревна екосистема.
Отделна тема е ефектът върху хормоните. Джинджифилът намалява нивата на тестостерон при мъжете при продължителна употреба, както показват експерименти върху плъхове (International Journal of Endocrinology).
При жените, напротив, омекотява симптомите на ПМС, намалявайки спазмите и промените в настроението. Но е важно да не прекалявате: излишъкът от фитоестрогени в джинджифила може да наруши цикъла, ако имате чувствителен хормонален фон.
Как да намерите своята норма? Диетолозите съветват да не се превишават 3-4 г пресен джинджифил на ден (приблизително 1 см корен).
Ако пиете чай, изсипете вряща вода върху тънки филийки, а не настъргана маса – това ще намали концентрацията на активни вещества.
Ако сте предразположени към киселини или камъни в бъбреците, избягвайте киселия джинджифил: оцетът в него ще влоши проблема.
Джинджифилът не е панацея, а средство. Като нож: можете да нарежете салата с него или да се порежете.
Използвайте го съзнателно, слушайки тялото си. Ако след една седмица ежедневна употреба забележите киселини или слабост, намалете дозата.
Запомнете: дори суперхраните работят само в хармония с тялото.
Както казват на Изток: „Джинджифилът ще стопли този, който знае кога да спре, и ще изгори този, който е алчен.“