Прекарвате ли часове всеки ден на смартфона си? Опасността е по-близо, отколкото си мислите! Научете как този навик тихомълком разрушава тялото и ума ви, от претоварване на врата с текстови съобщения до безсъние и депресия.
Прекарваме часове в преглеждане на емисии, гледане на видеоклипове, чатене в месинджъри или играене на игри. Може да изглежда като безобиден навик, но лекарите и учените бият тревога, защото прекарването на много време на телефона има много по-сериозни и дългосрочни последици за тялото ви, отколкото си представяте. Това не са просто уморени очи, а цяла каскада от негативни промени, които могат да доведат до хронични заболявания и влошаване на качеството на живот.
„Текстови съобщения за врата“ и хронична болка в гърба
Един от най-често срещаните физически проблеми е така наречената „текстова шия“ . Когато погледнете телефона си, главата ви, която тежи 4-5 килограма, се накланя напред. При ъгъл от 15 градуса натоварването на врата вече е около 12 кг, а при 60 градуса – до 27 кг! Това е еквивалентно на теглото на 5-годишно дете, което седи на врата ви с часове.
Прекомерната употреба може да причини напрежение в мускулите на врата, раменете и горната част на гърба. С течение на времето това причинява хронична болка, спазми, главоболие от напрежение и може да доведе до дегенеративни промени в гръбначния стълб, включително остеохондроза, дискова херния и изпъкналости на междупрешленните дискове. Това се отразява на стойката, образувайки „гърбица“ в областта на врата.
Проблеми със зрението: от „сухи очи“ до миопия
Екраните на смартфоните излъчват синя светлина, а постоянното фокусиране отблизо и рядкото мигане причиняват значителни проблеми със зрението.
Синдром на сухото око
Когато се фокусираме върху екрана, честотата ни на мигане намалява с 30-50%. Това води до изсушаване на лигавицата на окото, усещане за парене, сърбеж, зачервяване и усещане за пясък в очите.
Напрежение на очите и миопия
Постоянното напрежение на акомодацията (способността на окото да фокусира на различни разстояния) при продължително гледане на екран може да допринесе за развитието или прогресията на късогледство (миопия), особено при деца и юноши, чието зрение все още се развива.
Глаукома и катаракта: Въпреки че пряката връзка с екраните все още се изследва, продължителното напрежение на очите и излагането на синя светлина могат да бъдат рискови фактори за по-сериозни състояния в дългосрочен план.
Нарушения на съня и циркадния ритъм
Синята светлина, излъчвана от екраните, потиска производството на мелатонин, „хормонът на съня“.
Безсъние
Използването на телефона преди лягане (особено на тъмно) заблуждава мозъка ви, че все още е ден. Това нарушава естествения циркаден ритъм, затруднява заспиването и прави съня повърхностен и некачествен.
Хронична умора
Лошото качество на съня води до хронична умора, намалена концентрация, раздразнителност и намалена производителност през деня.
Въздействие върху психичното здраве: тревожност, депресия, пристрастяване
Психологическите последици от „телефонната зависимост“ са не по-малко сериозни.
Социална изолация и депресия: Парадоксално е, че постоянното „седене“ във виртуални социални мрежи може да доведе до реална социална изолация. Сравняването на себе си с идеалните представи на другите хора за техния живот причинява завист, ниско самочувствие и чувство на неудовлетвореност от собствения живот, което може да допринесе за развитието на депресия и тревожни разстройства.
Тревожност и „FOMO“ (страх от пропускане)
Постоянната проверка на известията и страхът от пропускане на важна информация (Fear Of Missing Out) причинява хронична тревожност и стрес.
Пристрастяване
Прекомерната употреба на телефона може да се превърне в истинска поведенческа зависимост, подобна на хазарта, с всичките ѝ последици – загуба на контрол, игнориране на реалните нужди и социалните връзки.
Намаляване на когнитивната функция
Постоянното превключване на вниманието между задачи и кратки информации може да наруши способността за дълбока концентрация, аналитично мислене и дългосрочно запомняне.
Намалена физическа активност и затлъстяване
Времето, прекарано на телефона, автоматично измества физическата активност.
Заседнал начин на живот
Часовете, прекарани седнали или легнали с телефон, допринасят за намаляване на физическата активност, което е директен път към наддаване на излишно тегло, затлъстяване и свързани с тях проблеми – диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания.