Отглеждането на големи и сочни ягоди, каквито можете само да си представите, е напълно възможно, ако се вслушате в съветите на експертите.
Преди да започнете да използвате експертни съвети, трябва да запомните, че по-голямото не винаги е по-добро. Много често по-малките плодове с техния концентриран аромат имат по-изразен вкус. Това се дължи на факта, че по-големите плодове съдържат повече вода, което значително влошава вкуса.
Въпреки това, ако искате да увеличите максимално реколтата си, тези съвети ще ви помогнат.
Изберете големи сортове ягоди
Първият вариант за отглеждане на по-големи ягоди е да изберете сорт, предназначен да произвежда по-големи плодове. Фермерите отделят много време и пари за програми за развъждане, насочени към получаване на големи плодове с отлична транспортируемост и най-добър вкус.
Има много различни видове ягоди, от които да избирате. Има многогодишни ягоди, които дават повече от една реколта, или могат да бъдат юнски ягоди, които дават еднократна, но силна и вкусна реколта.
Плодовете, които дават плод през юни, обикновено дават най-големите плодове и се разделят на ранни, средни и къснозреещи сортове.
Многогодишните ягоди се нуждаят от най-малко 12 часа слънчева светлина на ден и не започват да плододават, докато дните не станат дълги. Много от тези сортове дават плод до замръзване. Такива ягоди дават големи, твърди плодове от лятото до есента.
Изборът на устойчив на болести сорт ще избегне проблеми и ще осигури буен растеж.
Създайте благоприятни условия за отглеждане
Засадете ягоди в почвата в началото на пролетта или есента. Добра, добре дренирана, глинеста почва с pH от 5,5 до 6,8 е най-добра. Поставете добре угнил оборски тор или компост в горните няколко инча на леглото.
Ягодовите храсти образуват издънки и растат, докато узреят, така че оставете достатъчно пространство между растенията.
Ранно узряващите плодове се нуждаят от 6-8 часа слънчева светлина, а многогодишните сортове се нуждаят от цял ден слънчева светлина за оптимална реколта.
Когато поливате ягоди, инсталирайте система за капково напояване, за да поддържате растенията влажни, като избягвате намокряне на листата, което може да доведе до гъбични заболявания.
Мулчирането на ягоди ще помогне за възпиране на плевелите, ще поддържа почвата хладна и ще запази влагата.
Ускорете растежа с торове
Обикновено ягодите трябва да се оплодят през пролетта, а след това, когато се появят плодовете.
Балансиран гранулиран тор, който се разтваря постепенно и е с продължително действие, ще подхрани растението през целия сезон, ако се прилага през пролетта. Тази опция е чудесна за плодове, отглеждани в контейнери.
Някои градинари твърдят, че използването на богати на калий торове по време на цъфтеж и плод ще увеличи размера и броя на плодовете.
Органичните варианти за подхранване на ягоди са костно и фосфоритно брашно, брашно от водорасли, соево и кръвно брашно. Внимателно ги въведете в почвата, за да не повредите корените и издънките. Тези торове са богати на фосфор и калций и подпомагат цъфтежа и плододаването.
Премахнете излишните издънки
Изборът на култура и сорт може да помогне за получаване на по-големи плодове, но има още един важен съвет – премахнете излишните издънки.
След като растенията се утвърдят за една година, отстранете издънките по време на цъфтежа. Изхвърляйки ги, растението се опитва да създаде повече растения, но в същото време губи енергия.
Отрежете или присадете издънките, за да запазите цялата енергия в майчиното растение за производство на плодове. Тази проста практика ще доведе не само до увеличаване на добивите, но и до по-големи плодове.
Отглеждайте растения до зрялост
Младите растения произвеждат само малки плодове, докато зрелите растения произвеждат по-големи плодове.
През първата година много градинари предпочитат да прищипват ягодови цветя, като не им позволяват да дадат плод. Това позволява на растенията да насочат енергията си към получаване на по-висок добив през следващата година.
С малко търпение скоро ще се насладите на най-голямата, най-сочна реколта от ягоди, която можете да си представите.