Преминаването на часовниците у нас към лятното часово време ще стане в нощта на 30 март 2025 г. Промяната на часа може да наруши биологичните ритми на тялото, което се отразява на благосъстоянието и здравето.
Как смяната на часовника влияе на вашето здраве?
Нарушение на съня
Често преминаването към лятно часово време намалява ефективността на съня и увеличава времето, необходимо за заспиване. По-специално, окото възприема повече светлина, следователно тялото произвежда по-малко от хормона мелатонин, който регулира циклите сън-събуждане.
Нарушенията на съня, причинени от смяна на часовото време, могат да продължат няколко дни и това има особено негативно въздействие върху хора, които вече имат нарушения на съня.
Освен това поради недоспиване и намалена бдителност се увеличават катастрофите и инцидентите в първите дни след смяната на часовника.
Сърдечно-съдов стрес
Нарушенията на циркадния ритъм по време на прехода са свързани с повишен риск от исхемичен инсулт. Именно преминаването към лятно часово време, макар и леко, повишава значително риска от остър миокарден инфаркт.
Изследванията показват, че в първите дни след смяната на времето броят на инфарктите и инсултите се увеличава поради стреса за организма.
Смяната на часовниците може да наруши регулирането на кръвната захар, увеличавайки риска от развитие на диабет тип 2.
Риск от депресия
Недостатъчният сън и нарушените циркадни ритми могат да доведат до когнитивни нарушения и да увеличат риска от развитие на депресия. След преминаването към лятно или зимно часово време много хора изпитват повишена тревожност и депресия.
Важно е, че това е особено вярно за хора, които вече имат склонност към психични разстройства.
Намалена производителност
Нарушаването на циркадните ритми може да причини умора, раздразнителност и намалена когнитивна функция.
Как да сведем до минимум въздействието върху тялото
Средно здрав човек се нуждае от 3-4 дни, за да се адаптира към нов график. Но като цяло този процес може да отнеме до 10 дни.
Има няколко стъпки, които могат да помогнат за улесняване на процеса на адаптиране към новото време:
коригирайте графика си за сън
подгответе се за процеса на смяна на часовниците няколко дни предварително – измествайте часовете си за сън и ставане с 10-20 минути всеки ден
следете диетата си – важно е стомашно-чревният тракт да не изпитва тежка десинхронизация
отложете важни въпроси – тези дни трябва да се опитате да сведете до минимум психологическия натиск, да смекчите графика си и да не планирате нищо важно
Отворете завесите – осигурете колкото е възможно повече дневна светлина сутрин и следобед, за да помогнете с адаптацията. Помага за по-доброто нагласяне на вашия циркаден ритъм и също така поддържа повече енергия следобед.