Масово хората, които имат пари, не знаят в какво да ги инвестират. Не че е лошо да имаш недвижими имоти, но ако има едно по-сериозно сътресение на пазара, те ще са на загуба.
Това коментира пред Нова тв тв водещият Мирослав Димитров.
Имотът е консервативно мислене, но това е част от културата ни, тъй като ни дава усещане за сигурност. В другите страни много хора живеят под наем, инвестират по други начини, в различни от имотите активи, посочи Мария Пеева.
Статистиката е странно нещо. Ако един човек всеки ден яде месо, а друг грах, според статистиката те всеки ден ядат месо с грах, което съвсем не е реалността. Станахме по-богати, защото имотите поскъпнаха двойно през последните две години. Изведнъж ако човек пресмята какво има, установява, че вече има два пъти повече, ако продава сега, коментира доц. Милен Иванов.
Икономическата ситуация в България е силно деформирана. Бедните купуват сигурност, а богатите инвестират в имоти. Затова има такова голямо търсене, защото има голямо количество свободни пари при богатите и има настигане на пазара, т.е. бедният тегли кредит, за да си купи жилище, което утре ще струва по-скъпо. Това нещо изкривява икономическата логика, защото цената на имотите трябва да дръпне нагоре цената на наемите. Едно жилище се изплаща от наеми за период от 7 до 10 години. Ако тази формула не е изпълнена, значи на пазара има изкривяване и на пазара присъстват огромно количество корупционни пари, защото от друга страна най-лесния начин да узакониш парите си е като ги инвестираш в строеж, коментира още той.
За младите хора не е логично да си затварят парите в жилище. Те трябва да инвестират в бизнес, но за целта в държавата трябва да има предвидима среда и най-вече да стимулира предприемачеството, за да са спокойни хората, допълни още Иванов.
Според мен купуваме жилища, защото можем. На местата, където има недостиг на жилища това не става, те се купуват, но за определено време. А и имаме лесен достъп до кредитиране, допълни Димитров.