При плащане на сметки за комунални услуги до 15% от сумата, издадена от управляващото дружество, се оказва празно надплащане при внимателна проверка. Това съобщи пред AiF член на финансистът Никита Чаплин. Нека да разберем с експертите защо ни таксуват допълнителни пари и как можем да намалим тези неразумни разходи.
Аритметика в полето на чудесата
Според статистиката едно семейство плаща на месец излишно за комунални услуги. Всеки месец плащаме за отопление, за ток, за вода, за поддръжка и ремонт, за електричеството. Покрай всичко това обаче има неща, за които плащаме без да има нужда. От къде идват разходите? Например, като инсталирате врата с домофон, управляващата компания включва такса за „консиерж услуги“. Или събират пари от жителите на нова къща за основен ремонт. Или имате стационарен телефон, който мнозина отдавна са изоставили, но плащате.
По този начин се натрупват доста осезаеми суми.
„За да избегнете надплащането, най-важното е да се откажете от услугите, които не използвате“, обяснява Чаплин. „Трябва внимателно да проучите разписката и да отидете в управляващото дружество, за да го оправите. И ако те откажат, не се колебайте да се обърнете към съда. Там в такива спорове те често заемат страната на гражданите.“
Плащане за лоша работа
Друг често срещан източник на надплащане са разходите за поддръжка на обща собственост, добавя Олга Лебединская, доцент от катедрата по икономическа статистика в икономически университет „Плеханов“. В тази сума например влиза водата, която чистачката взима, за да измие пода. И в същото време всички загуби от спукани тръби в сутерена, които са задача на управляващата компания да се справи.
Ненужните допълнителни разходи могат да възникнат неочаквано, добавя тя. Например счупената пломба на водомера или изтичане на неговия срок за годност дават право на управляващото дружество да издаде по-голяма сметка от потреблението на водомера.
„Високо художественото“ боядисване на стените във входа, изгорелите копчета в асансьора, развитите крушки и прекъснатите проводници – всичко това е обща собственост – също става разход на жителите на сградата.
„Годишният ръст на сметките за комунални услуги е неизбежен – тарифите за комунални услуги растат, служителите трябва да индексират заплатите след инфлацията. Въпреки това нарастването на сумите в сметките често предизвиква усещането, че надплащаме за предоставените услуги. Каква може да е причината? На първо място, безскрупулното поведение на управляващото дружество. За да разберете това, можете да използвате различни услуги, например, калкулатор за комунални услуги.