Британски учени установиха, че около 50-70 милиона души имат проблеми с ранното ставане. Хората изключват звънещия будилник и стават от леглото по-късно от планираното. Но експертът по съня Сузане Ханкс знае как да реши проблема – ние също ви казваме.
И така, Ханкс сподели интересен лайфхак – поставете телефона (или будилника) в края на стаята. Експертът твърди, че докато станете от леглото и стигнете до „стимуланта“, тялото ви ще има време да се събуди малко и вие ще разберете, че е време да станете.
Предимството на този метод е, че няма да можете да изключите будилника, докато спите и да продължите да заспивате – а това често се случва. Докато чакате будилника, мозъкът ви ще има време да прецени плюсовете и минусите на допълнителните 15 минути сън. Внезапното ставане от леглото също принуждава тялото да се пренастрои към активна дейност.
Ако използвате този метод за ставане, но въпреки това сутрин не се чувствате енергични, лекарите препоръчват да се вгледате по-дълбоко в проблема. Например, при липса на сън – възрастен трябва да спи 8-10 часа, докато сънят на много хора едва достига 6-7 часа.
Тийнейджърите се нуждаят от още повече сън: 10 до 12 часа. Но малко от тях се придържат към нормата, надявайки се, че младото тяло бързо ще се възстанови за една нощ.
Сузане Ханкс отбелязва, че хроничните проблеми със съня (когато не спите достатъчно в продължение на няколко години подред) водят до депресиращи последици: намалена работоспособност, хронична умора, депресия и сърдечни заболявания. Но цикълът може да бъде прекъснат:
Оставете телефона си поне час преди лягане. Дори „безобидното“ изготвяне на списък с желания в магазин за козметика предизвиква силни емоции и „забавя“ мозъка ни. А „златният“ час преди лягане трябва да се прекара спокойно – по този начин тялото ще се настрои за сън и ще заспите само като докоснете възглавницата.