Депресията е заболяване, при което професионалната помощ и вниманието на околните са изключително важни. Понякога избраните от нас думи могат да бъдат както опора, така и допълнителна тежест за човек, преминаващ през труден период. Ето защо, ако наистина искате да помогнете на човек в депресия, трябва да знаете какви фрази да избягвате.
В нашето общество думата „депресия“ е заобиколена от много митове и недоразумения. Много хора бъркат депресията с депресивно разстройство. За разлика от временно депресивното настроение, което може да възникне поради неприятни житейски събития (като загуба на работа, развод, болест); Депресивното разстройство е сериозно заболяване, което засяга не само психическото, но и физическото здраве.
Може да засегне всеки, независимо от възрастта, социалния статус или външното благосъстояние. Основната разлика е продължителността, мащабът и интензивността на проявата на депресивните симптоми. Тъй като някои хора не виждат разликата, те често пренебрегват наистина тежката депресия на дадено лице.
Симптоми на депресивно разстройство:
постоянни чувства на тъга, безнадеждност и празнота в продължение на седмици, месеци или дори години;
значително намаляване на интереса към дейности, които преди са носили радост;
чувство за вина и безполезност на собствения живот;
проблеми с концентрацията и вземането на решения;
промени в теглото (внезапна загуба или наддаване на тегло);
силна умора и липса на енергия;
трудности при организиране на ежедневието и извършване на професионални дейности;
Трудности при самообслужване, извършване на обичайни ежедневни дейности, като вземане на душ, приготвяне на храна;
мисли за смъртта.
Какви фрази трябва да избягвате, когато общувате с човек, преживял депресивен епизод?
„Почини си и всичко ще мине“
Вече разбрахме, че депресията не е временно депресивно състояние, а заболяване, което външно се проявява във физическо изтощение, емоционална празнота и загуба на интерес към живота, но вътрешно човек е подложен на силен стрес. Той физически не може да се отпусне. Следователно тази фраза е абсолютно безполезна и освен това може да предизвика чувство на агресия в отговор на вашето неразбиране на ситуацията. И ако чуете: „Ти не разбираш!“ – имайте предвид, че той е прав.
„Не се притеснявай, всичко ще бъде наред“
Въпреки че тези думи може да звучат окуражаващо, те обикновено се възприемат като минимизиране на проблемите, пред които е изправен човекът. Такива фрази могат да увеличат чувството за самота и да създадат чувство за малоценност.
„Събери се, слабичко“ / „Спри да се тъгуваш“
Това може да изглежда като окуражаващ и мотивиращ приятелски съвет, но в действителност „да се съберем“ е истинско предизвикателство за един депресиран човек. Те не могат просто да се съберат. По-добре е да предложите помощ за конкретни действия, дори и да е нещо просто. Основната помощ в домакинството ще помогне по-добре от тази фраза.
„На други животът им е по-зле“
Сравненията могат да бъдат опасни. Когато говорите, че на други хора им е по-лошо, вие не давате на човека право на собствените му чувства. Всеки има право на своите емоции и преживявания и е важно да ги признаем. В допълнение, депресията може да бъде придружена от чувство за вина, защото ако децата в Африка гладуват, става неудобно за собствения им проблем – ставане от леглото и миене на зъбите. Чувството за вина в крайна сметка ще се увеличи, но силата и енергията няма.
„Харесвате вниманието“
Обвиненията, че човек прави „шоу“ или търси внимание, могат сериозно да подкопаят самочувствието му. В повечето случаи депресията е много по-дълбока и тук е важно да подкрепим човека, а не да го обвиняваме за безпомощност. Той наистина се нуждае от помощ и подкрепа, а не от внимание.
„Имаш нужда от разсейване“
Въпреки че разсейването може да помогне временно, то не решава проблема. Позволете на човека да говори за своите чувства и теми, които го вълнуват. В процеса на поверителен разговор можете да го подкрепите, като кажете, че ви е грижа и не обезценявате състоянието му, вярвате му. Така ще помогнете на човека да се чувства в безопасност около вас. Диалогът с някой, на когото можете да се доверите, може да бъде лечебен.
„Ти просто не знаеш как да бъдеш щастлив“
Той наистина не може в момента. Факт е, че по време на депресия има неизправност в производството на така наречените хормони на щастието – серотонин, норепинефрин и допамин. Следователно няма смисъл да излагате този факт. И, между другото, за хормоналния дисбаланс… По физиологични причини жените са статистически по-податливи на депресия от мъжете.
„Всичко е твоя мързел“
Това не е мързел, това са сложни психофизиологични процеси в организма, които отнемат всички ресурси.
„Яж малко шоколад. Помага ми!“
Сега трудният въпрос: „Колко полезен е този съвет, поради краткотрайния му ефект, за човек с депресивно разстройство, което не може да се излекува за един ден?“