Щастието е състояние, към което всеки човек се стреми. Учените са установили в кои часове от деня и годината човек се чувства най-щастлив и в кои – най-нещастен. Това може да повлияе на вашите решения, събития в живота и успехи.
Най-щастливите часове от деня
Според изследване на University College London, публикувано в списанието BMJ Mental Health, нашето благосъстояние се променя през деня.
Нивото на благосъстоянието на човек е най-високо сутрин, докато късно вечер то намалява. Това може да е свързано с биологични ритми и ежедневни навици.
Учените са установили, че хората най-често изпитват тъга, депресия и тревожност между 23:00 и 1:00 часа. Това отчасти се дължи на изтощението след работен ден, по-слабото социално взаимодействие и производството на хормони – кортизол и мелатонин.
А най-щастливите часове от деня са тези веднага след ставане от сън – тоест сутрин. Светът изглежда много по-добър и по-светъл.
И това не е всичко. Има и разлика в усещанията в зависимост от дните от седмицата. Най-щастливият ден е вторник. Човек усеща радостта от ритъма на живота най-много в понеделник и петък. Но в неделя тази цифра беше най-ниската.
Учените откриха, че сезонът също влияе върху настроението – хората са склонни да имат по-ниски нива на депресия и симптоми на тревожност и самота, както и по-високи нива на щастие и удовлетворение от живота през пролетта, лятото и есента.
А коя възраст е най-щастлива за човек?
Учените са провели няколко проучвания по тази тема и не са успели да назоват само една цифра. Ето резултатите:
23 години – според изследване на London School of Economics младите хора често се чувстват най-оптимистични и уверени за бъдещето.
35-40 години – проучване на Харвардския университет показа, че на тази възраст хората започват да стабилизират живота си, достигат висоти в кариерата и имат по-силни социални връзки.
60-70 години – според Американската психологическа асоциация по-възрастните хора изпитват по-голямо удовлетворение от живота, тревожат се по-малко за кариерни и финансови проблеми и имат повече време за себе си и своите близки.
82 години – това е числото, дадено от Световната здравна организация. Учените смятат, че именно на тази възраст човек достига върха на щастието. Според невробиолозите това се обяснява с факта, че идва осъзнаването, че всички най-трудни неща в живота вече са зад нас и човекът е преживял всичко, което го е стресирало.
И коя възраст е най-трудна за човек?
Юношество (13-18 години) – психолозите отбелязват, че това е време на емоционални катаклизми, дължащи се на хормонални промени, себеоткриване и социален натиск.
45-48 години – според изследвания на икономисти от Принстънския университет това е периодът на така наречената „крива на щастието“. Това е възрастта, в която има най-много стрес поради кариера, финансови затруднения и криза на средната възраст.