Здравните експерти разкриват кулинарните навици, които биха могли да навредят на тялото ви, от неправилните масла до манията по нискомаслени продукти.
Всяка домакиня готви по свой начин: някои са майстори на кулинарията, други постоянно прегарят всичко, а повечето са някъде по средата. Но без значение колко сте умели, има грешки, които правят храната ни не само по-малко здравословна, но и потенциално токсична.
За да ви помогнем да разберете какво да избягвате в кухнята, събрахме съвети от експерти по хранене и здравословен начин на живот.
1. Готвене с неправилни масла
Зехтин, масло, кокос – всяко масло има своите фенове и критици. Но е важно да се разбере: едно и също масло не може да се използва за всички видове готвене. Диетологът Маги Михалчик съветва внимателно да се проучи за какво е предназначено определено масло. В края на краищата, всеки има „точка на димене“ – температурата, при която мазнините започват да се разграждат и да отделят вредни вещества, включително свободни радикали.
2. Прегряване на здравословни масла
Някои масла, като зехтин и кокос, губят ценните си хранителни вещества при прегряване. Шеф Бен Рош препоръчва използването на масла с висока точка на димене, като например от гроздови семки или слънчоглед, за пържене и печене.
Но за дресинги и готови ястия са подходящи студено пресовани масла – ленено семе или екстра върджин зехтин.
3. Пържене във фритюрник
Дори най-здравословните зеленчуци и месо, когато се пържат в дълбока мазнина, се превръщат в източник на трансмазнини, които са вредни за сърцето и кръвоносните съдове. Ако не можете да се откажете от пържена храна, купете си аерогрил. Готви се с минимално количество олио, запазвайки вкуса, без да вреди на здравето ви.
4. Изгаряне на месо
Препеченото месо може да съдържа опасни съединения (HCA и PAH), които при редовна консумация са свързани с риска от развитие на рак. Професор Кристен Купър препоръчва да се избягва овъгляването, да се обръща месото често и да се отстраняват загорелите места.
5. Прекомерна консумация на сол
Повечето от нас си набавят сол не само от солницата, но и от преработени храни. Според Health Australia, хората консумират два пъти повече сол, отколкото им е необходимо. Следете съставките в купената от магазина храна и се опитайте да я приготвяте у дома с минимално количество добавена сол.
6. Твърде много захар
Захарта се крие не само в десертите, но и в сосовете, дресингите и дори хляба.
Съвет:
Използвайте половината от количеството захар в рецептите – никой няма да забележи разликата във вкуса.
Заменете сладкишите с плодове.
Приготвяйте по-пикантни, богати ястия – те отвличат вниманието от желанието за ядене на сладко.
7. Страст към замразените полуфабрикати
След тежък ден искате да се стоплите с нещо „нестандартно“. Но такива ястия често съдържат консерванти, излишна сол и захар. Запомнете: тялото ни се е сблъскало с тези вещества съвсем наскоро в еволюцията. По-добре е да готвите от пълноценни храни – зеленчуци, плодове, яйца и натурално месо. И ако все пак купувате полуфабрикати, изберете такива, чийто състав разбирате без речник.
8. Пиене по време на готвене
Чаша вино „за създаване на настроение“ може да изиграе жестока шега. На празен стомах алкохолът рязко повишава нивата на кръвната захар, причинявайки прекомерен апетит – или, обратно, го потиска, което ви пречи да си набавите необходимите хранителни вещества. По-добре е първо да хапнете нещо, а след това – в зависимост от настроението.
9. Страст към нискомаслените продукти
Някога се е смятало, че мазнините са основният враг на фигурата. Но днес знаем: правилните мазнини са жизненоважни. Те поддържат имунитета, насърчават усвояването на витамини A, D, E и K и защитават органите. Авокадо, риба, ядки – всички те са важни за здравето. Диетологът Мая Крампф предупреждава: недостатъчното количество мазнини в диетата е също толкова грешка, колкото и прекаленото количество.
10. Опитайте сурови храни
Това често се прави, за да се определи дали има достатъчно сол, захар или подправки. Но е важно да се помни, че дори такъв безобиден продукт като брашното (да не говорим за месото и яйцата) не е предназначен за консумация в суров вид и не се подлага на антимикробно третиране.