Дори най-качественият плат за спално бельо с времето натрупва микрочастици кожа, пот, слюнка, секрет от носа, както и прах и мръсотия от домашни любимци, предупреди лекарят. Според нея всичко това провокира дразнене и възпаление на кожата, а това от своя страна се отразява не само на съня, но и на качеството на живот като цяло.
„В допълнение, акарите, невидими за окото, винаги живеят в спалното бельо и активно се размножават. Колкото повече са, толкова по-голям е рискът от алергии, възпаления и дори респираторни заболявания. Освен това, ако не перете калъфки за възглавници, чаршафи и завивки в продължение на седмици, върху тях ще започнат да се появяват гъбички и бактерии“, Анна Андреева, дерматовенеролог.
Андреева каза, че спалното бельо трябва да се сменя поне веднъж седмично, докато е важно да се сменя комплектът на болен човек на всеки три до четири дни. Ако леглото е предназначено за двама, бельото трябва да се сменя два пъти седмично, допълни дерматовенерологът.
В същото време, според лекаря, има редица отстъпки: през студения сезон микроорганизмите и акарите не са толкова активни, така че смяната на комплекта веднъж на всеки десет дни е достатъчна, отбеляза Андреева.
„Ако имате акне или розацея, следвайте тези инструкции, като обърнете особено внимание на калъфките за възглавници, които трябва да сменяте на всеки три дни. Много зависи и от типа кожа. Хората със суха и нормална кожа могат да изчакат ден-два преди да сменят спалното бельо, но мазната, смесена и чувствителна кожа изисква честа „смяна“ на леглото“, заключи тя.