Пролетта е времето на събуждане на природата и възстановяване на силите. Въпреки това, през този период много хора могат да изпитат дискомфорт и болка в ставите. Това се дължи на температурните промени, промените в атмосферното налягане и липсата на витамини, които сме получили през зимата.
Витамин D
Този витамин играе ключова роля в усвояването на калция и фосфора , които са необходими за укрепване на костите и ставите. Освен това поддържа здрава хрущялна тъкан и намалява възпалението.
Намира се в слънчева светлина (15-20 минути на ден са достатъчни), мазна риба (сьомга, риба тон, скумрия), яйчни жълтъци, гъби и обогатени с витамин D млечни продукти.
Витамин С
Витамин С е мощен антиоксидант , който предпазва ставите от увреждането на свободните радикали . Участва и в синтеза на колаген, който е строителният материал за хрущялната тъкан.
Потърсете го в цитрусовите плодове (портокали, лимони, грейпфрути), горски плодове (касис, ягоди, малини), киви, чушки, броколи, карфиол.
Витамин Е
Този витамин също е антиоксидант и има противовъзпалителни свойства. Помага за намаляване на болката и сковаността на ставите и подобрява тяхната подвижност.
Растителни масла (зехтин, слънчогледово, ленено), ядки (бадеми, лешници, орехи), семена (слънчогледово, тиквено), авокадо, спанак – съдържат витамин Е.
витамини от група В
Витамините B6, B9 и B12 участват в много биохимични процеси в тялото, включително синтеза на невротрансмитери, които регулират болката. Те също така подпомагат здравата нервна система, която е важна за нормалната функция на ставите.
Те се съдържат в месото (говеждо, свинско, пилешко), риба, яйца, млечни продукти, бобови растения (грах, боб, леща), пълнозърнести храни, зеленчуци и листни зеленчуци.
Витамин К
Този витамин е от съществено значение за здрави кости и хрущяли. Той също така насърчава съсирването на кръвта и предотвратява кървенето.
Зеленолистни зеленчуци (спанак, зеле, броколи), магданоз, копър, зелен чай – всички съдържат витамин К.