Спам и фишинг имейлите са досадно явление, с което всеки се е сблъсквал. Спамът обаче може да бъде полезен, така че не винаги е добра идея да изтривате такива имейли.
Защо не трябва да изтривате спам имейли
Всички основни имейл услуги започват да използват сложни и адаптивни спам филтри, които стават все по-точни с всеки изминал ден при идентифицирането на необходими и ненужни имейли. Важно условие за този ефект на обучение е, че софтуерът трябва да може да се обучава и точно за това са полезни спам имейлите.
Какво да направите вместо да изтривате спам имейли
Ако използвате имейл клиент като Outlook или Thunderbird
Ръчно маркирайте съответните съобщения като спам (или „нежелана поща“), ако програмата ви за електронна поща не го прави автоматично. Това ще ви помогне да обучите вашия спам филтър и в бъдеще ще трябва да се справяте с по-малко досадни имейли, тъй като автоматичният филтър се подобрява.
Ако получавате имейли през браузъра си
В зависимост от услугата, която използвате, можете да маркирате нежелани съобщения като спам по различни начини. Разбира се, ще трябва да направите това, ако такива имейли се появяват нормално във входящата ви кутия и не попаднат в папката за спам.
Можете да маркирате такива съобщения във входящата си кутия ( като ги поставите отметка) и да ги преместите в папката за нежелана поща, като използвате командата за нежелана поща или маловажно в лентата с менюта. Това работи и с отделни (отворени) имейли, за които пътят до папката със спам понякога минава през бутона „Преместване“ над тялото на имейла.
Както в личния, така и в професионалния ви живот тези процедури ще помогнат за намаляване на количеството спам съобщения в дългосрочен план. Подателите на такива съобщения също попадат по-бързо в черния списък.
Ако използвате споделен имейл сървър в офиса си, можете да направите голяма услуга на колегите си, като предотвратите достигането до тях на същите измамни съобщения, които вече сте маркирали като спам и филтрирали.
Струва си да се отбележи , че нежеланите имейли обикновено се изтриват автоматично от съответните папки след 30 дни . Проблеми с паметта възникват много рядко, дори ако съобщенията не се изтриват ръчно. Ако вашата папка с боклуци не се изпразва автоматично, трябва сами да изтривате нейното съдържание веднъж месечно.
Не се отписвайте от спам имейли
Много доставчици на услуги и имейл клиенти вече предлагат лесен начин за отписване от нежелани промоционални имейли, бюлетини и други подобни с едно кликване направо във входящата ви кутия. Тази функция е полезна, ако не искате ръчно да се отпишете от имейли или не се интересувате от рекламите, съдържащи се в имейлите.
Тази полезна функция обаче може да крие и опасност , особено в случай на измамни съобщения. Въпросът е, че по невнимание казвате на подателя, че вашият имейл адрес действително съществува и се използва активно.
Спамерите изпращат милиони имейли всеки ден, понякога безразборно, до произволно генерирани адреси. Те често не знаят дали акаунтите, за които изпращат съобщения, действително съществуват или дали съобщенията се четат, докато потребителите не натиснат бутона за отписване. След това измамниците получават искане да спрат изпращането на имейли до този адрес, след което, разбира се, правят точно обратното.
Как да се предпазите от спам и измами в Интернет
Бъдете нащрек
Звучи тривиално, но може да защити много жертви на киберпрестъпления. Веднага щом имате съмнения относно подателя или съдържанието на нови съобщения, трябва да сте предпазливи и ако се съмнявате, да приемете, че се опитват да ви измамят. Това е особено важно, ако бъдете помолени да платите за нещо или да предоставите лична информация.
Запазете спокойствие
Ако някой ви помоли да действате бързо (и следователно импулсивно) в спешен имейл, трябва да внимавате. Честните компании не оказват натиск върху клиентите и не заплашват да им изпращат напомняния, ако не се съобразите незабавно.
Избягвайте връзки в имейли
Ако бъдете помолени да следвате връзка в съобщение, има смисъл сами да намерите необходимите страници. Въведете URL адреса в браузъра си (ако го знаете) или оставете Google да намери страницата вместо вас.
Не отваряйте неизвестни прикачени файлове
Стойте далеч от съмнителни прикачени файлове към имейли. Зловреден софтуер може дори да се скрие във файлове на Excel, документи на Word или изображения. В изпълними файлове (EXE) или архиви (ZIP, RAR и др.) това винаги е така. HTML файловете също трябва да се избягват, тъй като те могат да пренасочат към опасни сървъри.