Аварията е предупреждение за цяла Европа и за милиарди инвестиции в преносната мрежа
55 милиона души в Испания, Португалия, Франция и Андора останаха без ток за около половин ден на 28 април. Това дори не влиза в топ 10 на най-големите световни аварии, но отвори много въпроси. Най-сериозният е защо почти една седмица няма отговор на въпроса точно какво го предизвика. Което навежда към извънсистемна причина или просто саботаж. Кибератаката също е доста вероятна. Защото няма как да изчезнат 15 гигавата за няколко секунди. И изводите от трагедията са доста неочаквани – с навлизането на енергията от възобновяеми източници ще трябват милиарди инвестиции в мрежата, които да се спряват с новите предизвикателства. Само за Испания вече се изчисляват на 1 милиард евро.
Какво се случи
Първоначалната версия бе за „рядък атмосферен феномен“, като това се базираше на изявление, приписано на португалския мрежов оператор REN. При екстремно време като бури или голяма жега кабелите, по които тече токът, се загряват прекалено и започват да осцилират (трептят). Това води до проводниците, особено в старите и тези, които не са поддържани. Терминът е индуцирани атмосферни вибрации.
Всичко това обаче отпадна бързо, след като в понеделник времето в Испания бе нормално и непроменливо. И във вторник REN опроверга, че е публикувал съобщението, но не даде никакви допълнителни обяснения.
Правителството на Португалия хвърли вината на някакъв неясен проблем с преносната мрежа. „В Португалия нямаме информация за кибератака или друга атака на този етап“, заяви говорителят на кабинета Антонио Леитао Амаро, като пред CNN Portugal допълни, че имало проблем с преносната мрежа на територията на Испания.
Испания пък хвърли вината на прекъсната връзка с Франция. И техните експерти тихо обявиха, че ще минат дни, за да се определи причината.
Има ли вина „зелената енергия“
Испания и Португалия са лидери по този показател в ЕС и в момента на аварията 80% от производството на ток е от ветрогенератори и солари.
Някои специалисти са категорични, че мрежата е била претоварена от огромното количество енергия от вятъра и слънцето. Този тип източници са доста зависими от флуктоациите на своите енергоизточници и това създава проблеми.
Но и това е почти невъзможно според някои. „Големината на аварията говори, че е малко вероятно да се получи от огромно количество възобновяема енергия. Все пак испанската мрежа доста често се е справяла с подобни ситуации“, смята анализаторът по европейска енергия в S&P Global Даниел Миур.
Според испанския оператор мрежата е била дестабилизирана от първоначално спиране на производството, последвано от масивна загуба на енергията от възобновяеми източници. И всичко е дошло от изненадващ срив на слънчевата енергия, пишат от 24часа.бг.
Това доведе до нови спекулации. Собствениците на солари просто може да са ги изключили в даден момент. Или поне един от тях, недоволен от минусовата цена, е дръпнал шалтера, което е довело до тотална дестабилизация на системата, след което и други са го последвали.