Езици и спорт остават най-предпочитани. Яздене на коне, кану-каяк, бродиране и творчески ателиета са част от по-различните програми
Между 250 и 800 лева на седмица – толкова трябва да се бръкнат родителите, за да осигурят разнообразно лято за децата си, показа проучване на “24 часа” в сайтовете на музеи и фирми, които предлагат летни занимални.
Диапазонът на цените е голям, като се определя най-вече от програмата и условията. Най-евтините занимални обикновено не включват храна и програмата не е толкова разнообразна. Най-скъпите пък често са с преспиване, а освен това предвиждат и всякакви екстри – не само храна 3 пъти на ден, но и яздене на коне, каране на кану и какво ли още не.
Заниманията са в зависимост от възрастта на децата, като те обикновено се разделят на три групи – между 4 и 7 г., между 8 и 12 г. и по-големи. В група обикновено има до 10-12 деца. При повечето има
целодневен ангажимент – от 9-9,30 докъм 17,30 ч,
което е значително облекчение за родителите. Най-често се предлагат седмични програми, в които всеки ден се прави нещо различно. Но има и за ден, както и за месец, която обикновено излиза най-евтино. Понякога в посочените цени е включена и храна, но по-често тя или се доплаща допълнително, или се осигурява от родителите. Повечето фирми предлагат отстъпки при ранни записвания до края на май.
Много популярни напоследък са езиковите летни занимални, особено по английски. Фирми предлагат подобни курсове за седмица, две или три според преценка на родителите. Седмицата за най-малките обикновено излиза към 400 лв. За малко по-големите цената е 600-700 лв. В много от летните езикови занимални към часовете има екстри като закуски, сокове и дори обяд, ако занятията са по това време на деня.
Педагозите обещават да се говори само на английски, все едно децата са в чужбина. Темите, с които ги забавляват, са най-разнообразни – от природните чудеса на света, през здравословните храни, любимите спортове и музика до бъдещия свят и великите постижения на науката.
Децата учат песни, гледат филмчета, разиграват различни ситуации. Така ще научат много думи, според възрастта ще се набляга и на граматиката. От фирмите обещават да се говори много на чуждия език,
за да могат да преодолеят езиковата бариера и по-лесно да се отпускат и да общуват на английски в най-различни ситуации – в игрите с връстниците, с възрастните, а след ваканцията и в училище.
Все по-атрактивни в София са музеите – и като програма, и защото цените са сравнително ниски. Но при тях програмите обикновено са за месеците юни и юли.
Регионалният исторически музей в София всяка година прави “Ваканция в музея”. Но освен в сградата на старата Баня Баши децата правят обиколки на Антична Сердика, посещават и други столични музеи като късноантичния мавзолей в кв. “Лозенец”, Националния природонаучен музей, Борисовата градина.
Образователният център към Националния исторически музей по принцип предлага интерактивни беседи и творчески ателиета през почивните дни през почти цялата година. Темите са най-разнообразни – от създаването на българската държава, съкровищата на траките, българските царе, Възраждането, освобождението, дори празниците и обичаите от българския календар. Децата се учат да бродират,
правят мозайки, колажи, фигурки от вълна. За тази година все още няма обявен летен лагер. По принцип се прави за деца от 6 до 12 г., като всеки ден от заниманията им е посветен на различна епоха и включва образователна или тематична беседа, творчески ателиета и игри. А ако времето позволява, децата прекарват и много време в парка на НИМ.
Лятото търсени са и занималните със спортове. Детска спортна академия например ползва базата в НСА и от 2012 г. организира летни занимания за деца от 5 до 14 г., като дава възможност на най-малките да опознаят спортовете и да изберат този, който най-много им харесва, да развиват умения и да са активни.
Сутрин децата имат по-активни тренировки – по футбол, тенис, голф, гимнастика, фехтовка, лека атлетика, баскетбол, волейбол или денс аеробика, а след това повече занимателни игри, както и каране на велосипеди, ролери, състезания,
игри на джаги, въздушен хокей, батути. Седмицата там струва 255 лв., а за месеца таксата е 820 лв. Ако не сте сигурни и детето иска само да пробва – 65 лв. е дневното занимание. Все по-популярни стават и летните лагери сред природата, които са на принципа на скаутските. Децата от столицата правят преходи не само на Витоша, но и на Лозенска планина, Люлинска и Плана. Там малките се учат да се ориентират сред природата с компас и карта, да палят огън, да опъват палатки, да оказват първа помощ, да стрелят с лък, да събират билки, творят с шишарки, листа, камъни. За тийнейджъри пък се предлагат и базови уроци по скално катерене или спускане в пещери. Цените за 5 дни варират от 450 до 600 лева, в тях обаче влиза транспорт, понякога и храна.
По-скъпи – между 600 и 800 лв., са седмичните лагери за тийнейджъри с преспиване – на палатки или в хижи, при които те могат или да се грижат за коне, или да карат кану-каяк. В последните години се предлага и рафтинг лагер за деца на Струма.
Истински скаутски лагер ще имат пък в Горна Оряховица. Там вече записват за “Ряховец 2025”, който минали години срещна голям интерес от деца и родители. Организатори са община Горна Оряховица и Националният военен университет “В. Левски” – Велико Търново. Лагерът ще е от 4 до 6 юли в района на хижа “Божур”. Подходящ е за деца от 6 до 16 г., но те трябва да бъдат придружавани от родител, а местата са 50. Малките скаути сами ще устроят палатковия си лагер, ще имат урок по скално катерене, ще стрелят с пневматично оръжие и лък, ще правят къщички за птици и др. Предвидени са и много игри, забавления край лагерния огън, народни хора, танци, песни и кино под звездите. Общината ще осигури продуктите за храна, но
ястията ще се приготвят от самите скаути
и родителите им. На финала всички ще получат сертификати и преди да си тръгнат, ще почистят района на лагера.
Разнообразни игри и занимания са предвидили в училищата в Ловеч. Читалище “Изкуство 20-22” предлага всеки ден забавна математика, рисуване и работа с глина и игри. За първи път това лято ще има и театрална школа, каза председателят Вергиния Христова.
В училище “Димитър Димов” през юли има подготвителни занимания за бъдещите първокласници. Те ще смятат и учат буквите в игра. Такива има в почти всички ловешки училища с начален курс на обучение.
Летните занимални в Пловдив предлагат различни комбинации между обучение и забавления. Част от тях залагат на математиката, други на чуждите езици, има с часове по танци, рисуване, усвояване на кулинарни умения и др. Цените варират между 600 и 800 лв. на месец, като в тях не влизат разходите за храна. Масова практика е ежедневието в занималните да се разнообразява с кино и посещения на културно-исторически забележителности като Голямата епископска базилика на Пловдив. Таксите за това се заплащат отделно.
Приключенско училище приканва към изследване на непознати места и много спортни занимания – състезания по гребане с каяци и скално катерене, стрелба с традиционен лък, езда на кон,
разходки сред висящи въжени градини
В Монтана летни занимални ще има във всички училища, увери началникът на Районното управление по образованието Трайка Трайкова. Летни занимателни работилници за допълнителна подкрепа за деца в училищна възраст ще има и в Младежкия център. Организират се и тематични дни за опознаване на различни групи, живеещи в общността.
Най-малките остават на училище и през юни – в безплатни клубове с млади актьори, художници, спортисти
Част от столичните училища да продължат да работят в началото на лятната ваканция като занимални. Това предвижда нова програма “Лятна грижа”, която трябва да бъде гласувана от СОС в четвъртък.
Идеята е да се осигури занимание на децата от 1-и до 4-и клас за времето от 2 юни до 11 юли. За родителите ще е безплатно. 42 хил. са най-малките ученици в София – в началния курс. По закон те не могат да остават вкъщи сами, а малко родители могат да си позволят да не работят цяло лято. Ваканцията е дълъг период, който следва да се използва за подкрепа на развитието на децата, но и да се съхранят вече изградените им навици. Важно да се предлагат не просто форми на грижа, а разнообразни занимания – спорт, творчество, наука, културни дейности, които осигуряват физическа активност, поддържат любопитството на децата и подпомагат изграждането на социални контакти и емоционална устойчивост, пише в доклада.
Сега малко училища предлагат варианти за лятото и базата не се използва с месеци. Учителите пък са в платен отпуск и дават дежурства, но може при желание и с допълнителни трудови договори да поемат и грижата за деца. “За да намалим натоварването върху тях през ваканцията, предвиждаме участие да вземат и студенти от педагогическите факултети на университетите ни. Подобни програми дават възможност те да помагат, да приложат наученото, да изкарат платен стаж в реална среда, а част от тях и да открият бъдещото си работно място”, каза един от вносителите – зам.-шефът на комисията по култура към СОС Веселин Калановски.
По програмата ще бъдат привлечени студенти и преподаватели от НСА, НХА, НМА, НАТФИЗ. Ще помагат и спортни клубове и организации, може да се включат писатели на детски книги, актьори от куклени театри и т.н. Заниманията ще се провеждат в училища, одобрени за участие в програмата, от 8,30 до 17,30 в делнични дни. Ще се ползват физкултурни салони, класни стаи и дворовете. Отделени са 200 000 лв.
София дава по 1500 лв. на студенти, за да не затварят детските градини. За 2 седмици над 120 са кандидатствали. 1500 лв. месечна заплата е готова да осигури Столичната община на студенти от педагогически специалности, които искат да изкарат стаж в детските градини и ясли. Търсят се 150 желаещи, като така общината ще осигури работата на детските заведения в летните месеци и те няма да прекъсват.
Кандидатстването по програмата за платените стажове започна преди 2 седмици и вече са се записали над 120 студенти. Програмата “Учим се заедно” стартира за първа година по предложение на зам.-кмета по образование Благородна Здравкова. Тя дава възможност на студенти 2-и, 3-и и 4-и курс в специалностите “Предучилищна педагогика”, “Предучилищна и начална педагогика”, “Социална педагогика”, “Неформално образование”, “Логопедия”, “Психология” и в медицински специалности да участват в платени стажове в столичните детски градини през месеците юли и август.
Според условията на програмата детските градини трябва да осигурят наставник за всеки стажант – педагогически специалист от заведението, който да участва във въвеждащо обучение, и да включат стажантите в ежедневната дейност на групата.
Платеният стаж е от 1 юли до 31 август, като един стажант може да се включи за минимум 20 работни дни. Студентите ще бъдат назначени на срочни трудови договори за този период.
С платените стажове ще се даде възможност на студентите да придобият практически опит в реална работна среда, в която да приложат наученото. А допълнителните служители стажанти, ще осигурят нужната гъвкавост при определяне на графика на отпуските на персонала в детските градини, което ще подпомогне работата им през летния период. Така ще се осигури непрекъснат режим на работа на детските градини в столицата, подчерта Здравкова.
В общината се надяват, че след стажовете част от студентите могат да останат да работят в детските заведения. Столичната образователна система има нужда от енергията и новаторския подход на бъдещите учители, които ще трябва да заменят колегите си в пенсионна възраст, а също и да станат част от екипите на новите детски градини, които строим, каза шефката на общинската дирекция по образование Десислава Желязкова.
Още през април от общината изпратиха писмо до районните кметове, че няма законово основание детските градини да не работят от 1 юни до 14 септември. В последните години имаше практика те да затварят през лятото, а да работят само т.нар. дежурни, което предизвиква недоволство сред родителите. Сега директорите трябва да изготвят графиците за отпуски на персонала така, че да се гарантира непрекъсваемост на дейността, като се удовлетворят желанията на служителите. Временно затваряне на детска градина ще се допуска само при основен ремонт. Колко и кои ще се ремонтират това лято, ще стане ясно с приемането на бюджета на София.
За лятото не затварят детските градини във Варна, Монтана, Стара Загора, Пловдив.
Втора година правим всичко възможно 12-те детските градини в Кърджали да не затварят през лятото, твърди зам.-кметът Веселина Тихомирова. В последните години тенденцията е броят на децата в групите да не намалява, както било по-рано. Затова общината предприема действия да няма затваряне на детските заведения или сборни групи. Новият ритъм на работа не ощетява учителките в ползването на отпуските. Общината си сътрудничи с местното бюро по труда, откъдето осигурява учители. Най-често те са току-що завършили местния филиал на Пловдивския университет и са се регистрирали като търсещи работа.