С напредване на възрастта все по-често се улавяме, че си мислим: „Беше само лято, а сега вече е зима.“ Тези усещания са познати на всеки възрастен, но дълго време науката не можеше да обясни защо точно се променя възприятието за време. Най-накрая учените са намерили обяснение: причината не е в календара, а в работата на мозъка и събитията, които ни се случват.
Животът време, изпълнено със смисъл ли е?
Изследователи от Университета на Канзас се интересуват от въпроса защо животът сякаш набира скорост с напредване на възрастта. И се оказа, че това изобщо не се дължи на монотонност или рутина, а на дълбоко личностно развитие и богатството на живота.
По време на проучването учените провели четири експеримента и набрали над 2500 доброволци. Експериментите показват, че именно периодите от живота, изпълнени със смисъл, растеж и постижения, човек възприема като прелитащи за миг. Въпреки това, по-монотонните периоди от живота не е задължително да изглеждат по-кратки.
„Парадоксално, когато сме най-ангажирани със смислени дейности, времето сякаш се ускорява за нас“, казват авторите на изследването.
Защо времето започва да лети по-бързо
Учените са предложили две хипотези защо това се случва:
Теория на растежа и потапянето. Когато се развиваме интензивно, обръщаме по-малко внимание на течението на времето – и просто се разтваряме в събитията, които ни се случват.
Хипотезата за носталгията по растежа. В ретроспекция, важни периоди ни карат да се чувстваме носталгични и сякаш са отминали много бързо.
Но има и един много интересен момент – статистическият анализ показва, че усещането за флуидност на живота идва най-много при нас не от броя на събитията в живота, а от периодите, когато сме доволни от случващото се в него.
Не се обезсърчавайте, ако животът ви е бърз
Всъщност, преходността на времето не е знак за празнота или за изгубен период от живота, а напротив – за дълбочината на моментите, които сме преживели ярко. И ако от време на време чувствате, че годините летят, не се разстройвайте, защото това е ясен знак, че животът ви е смислен.
„Усещането, че времето лети, не е проблем, а индикатор, че животът ви е пълноценен и напредва“, казват изследователите.
И мозъкът е виновен за всичко
Но учени от университета Дюк, изучавайки същия въпрос, стигнали до заключението, че човешкият мозък започва да работи по-бавно с възрастта, така че усещането за време започва да се променя.
Например, в детството денят е пълен с нови впечатления, детайли и стимули – затова изглежда по-дълъг. В юношеска възраст мозъкът обработва значително повече визуални и сензорни сигнали за единица време.
Но в зряла възраст има много по-малко новости, информацията се обработва по-бавно и „времето е компресирано“.
Една година на 10 години е 10% от живота, но на 40 – само 2,5%. Мозъкът подсъзнателно сравнява новите преживявания с предишната скала и всяка година започва да му се струва по-кратка.
„Възприемането на времето не е просто психология, а биология. Когато мозъкът ни се забави, се забавя и обработката на опита ни. За да се чувстваме пълноценни в живота, трябва непрекъснато да се предизвикваме“, казва невропсихологът Кристофър Буер.