Изглежда сякаш чаша силно кафе на гладно не вреди.
Но вътре в тялото се разиграва драма, чиито последици ще станат очевидни след месеци или години.
Стомахът поема първия удар: кофеинът стимулира производството на солна киселина, която при липса на храна започва да разяжда лигавицата.
Микротравмите, които възникват след всеки такъв „ритуал“, в крайна сметка се превръщат в ерозии, а след това в язви.
Но проблемите не се ограничават само до стомашно-чревния тракт. Надбъбречните жлези, след като са получили алармен сигнал, освобождават кортизол в кръвта. Нивото на хормоните на стреса в такива моменти е сравнимо с реакцията на внезапна опасност. Ако това се повтаря ежедневно, тялото спира да реагира адекватно на реалните заплахи и имунната система отслабва.
Черният дроб също е засегнат. Кофеинът ускорява разграждането на гликогена, рязко повишавайки нивата на кръвната захар. Панкреасът е принуден спешно да произвежда инсулин, за да неутрализира глюкозата.
С течение на времето тези пикове водят до инсулинова резистентност, първата стъпка към диабет тип 2.
Друг риск е дисфункцията на жлъчния мехур. Празният стомах причинява застой на жлъчката в каналите, което провокира образуването на камъни. Хирурзите често откриват камъни при пациенти, които години наред са започвали деня си с еспресо.
Нервната система страда не по-малко. Внезапният прилив на адреналин причинява тревожност и тремор, а хроничното пренапрежение изчерпва магнезия и витамините от група В. Недостигът на тези елементи води до безсъние, мускулни крампи и когнитивен спад.
Парадоксът е, че кафето, което се пие за ободряване, с течение на времето предизвиква обратен ефект – апатия и хронична умора.
Можете да намалите вредата, като промените ритуалите си. Кафето е позволено да се пие само 30-40 минути след хранене, когато храната е частично неутрализирала киселината.
Добавянето на кардамон или канела намалява агресивния ефект върху лигавицата.
Ако не можете да се откажете от сутрешната си чаша кафе, хапнете парче масло 10 минути преди кафе: мазнините покриват стените на стомаха, създавайки временна защита.
Алтернатива е да се замени Арабика с по-малко киселинни сортове като Робуста или напитки на базата на цикория и ечемик.
Важно е да се избягва добавената захар: глюкозата увеличава производството на кортизол, влошавайки стресовата реакция.