Забелязали ли сте, че седмица преди менструацията ви кожата ви се покрива с пъпки, а косата ви се омазнява по-бързо? Това не е случайност, а реакция на тялото към хормонални колебания.
В течение на един месец нивата на естроген и прогестерон се променят, което влияе върху функционирането на мастните жлези, скоростта на обновяване на клетките и дори върху това как кожата реагира на грижи.
Например, преди менструация, прогестеронът доминира, увеличавайки производството на себум, което води до запушени пори и възпаление.
А по време на овулацията естрогенът достига своя пик, оставяйки кожата гладка и сияйна – идеалното време за експериментиране с нови продукти.
Но хормоните не засягат само жените. При мъжете колебанията в нивата на тестостерон могат да причинят акне и повишена мазнина на кожата.
И с възрастта нивата на колаген и хиалуронова киселина при всеки намаляват, което увеличава сухотата и отпускането на кожата.
Основното е да адаптирате грижите си към цикъла си. В „трудни“ дни използвайте леки гелове със салицилова киселина и избягвайте гъсти кремове.
По време на периода на „стабилност“ добавете серуми с ретинол или пептиди.
Не забравяйте за храненето. 5-7 дни преди менструация включете в диетата си храни с цинк (тиквени семки, леща) и витамин B6 (банани, спанак) – те намаляват активността на мастните жлези.
И с промените, свързани с възрастта, увеличете приема на омега-3 (сьомга, ленено масло), за да подпомогнете хормоналния баланс.
И не забравяйте: стресът увеличава производството на кортизол, което нарушава ендокринната система.
Йога, дихателни упражнения или дори 10-минутна разходка могат да помогнат за понижаване на нивата му.
Само след месец наблюдение на цикъла ви и коригиране на грижата, ще забележите, че кожата ви е спряла да се бунтува, а косата ви остава свежа по-дълго.